Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 22:02
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Sport
9 Czerwca, 2022

Zgorzelec: Zwiedzali okolicę

Rajd rowerowy szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży.

4 czerwca br., z okazji Dnia Dziecka, sołtys oraz Rada Sołecka Zgorzelca zorganizowali rowerowy rajd dla dzieci i młodzieży szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży, a także miejsc historycznych, których tam nie brakuje. Należy wspomnieć o konfederatach barskich i żołnierzach napoleońskich. W rajdzie o dystansie około 10 km udział wzięło około 50 osób z przewagą dzieci szkolnych.
Po 5 km nastąpiła przerwa, ponieważ na trasie znajdował się rezerwat przyrody Studnica, w którym występują okazałe gatunki drzew, a mianowicie sosna rychtalska, świerk i jodła oraz potężne dęby. Występuje także bogate runo leśne. Na krótko zatrzymano się w miejscu, gdzie przed wieloma wiekami odpoczywała księżna św. Jadwiga Śląska, żona Henryka Brodatego, w drodze do Płocka, aby uwolnić męża z rąk Konrada Mazowieckiego, który przetrzymywał go w niewoli. Rzecz się działa około połowy XIII wieku w czasie rozbicia dzielnicowego. Syn św. Jadwigi, Henryk Pobożny, zginął w bitwie z Tatarami pod Legnicą, co zresztą przewidziała jego matka.

~ Andrzej Wawrzyniak

Więcej w nr 23 (1482) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!