Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Łucji, Witolda, Wilhelma 25 Czerwca 2022, 10:16
Dziś 22°C
Jutro 28°C
Kraj
19 Maja, 2022

Wieści z Brukseli: W trosce o małe i średnie przedsiębiorstwa

Podczas ostatniego spotkania Grupy Roboczej ds. kontroli Programu Odbudowy i Odporności (RRF WG) europoseł Andżelika Możdżanowska miała możliwość rozmowy z Lucą Jahier – wiceprzewodniczącym European Semestr Group, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Robem Jonkman – przedstawicielem Europejskiego Komitetu Regionów, sprawozdawcą wdrażania RRF, Véronique Willems – sekretarz generalną SME United oraz Giovannim Casale – doradcą Europejskiej Konfederacja Związków Zawodowych.

- W trakcie dyskusji zadałam nurtujące mnie pytania. Po pierwsze, najważniejszym obecnie makroekonomicznym problemem Europy jest bardzo wysoka inflacja – w strefie Euro wynosząca średnio 8%, a w niektórych przypadkach przekraczająca 15%. Wobec tego zadałam pytanie skierowane do Luca Jahier z Europejskiego Komitetu Regionów oraz Véronique Willems z SME United: jak – z ich punktu widzenia – przedstawia się sprawa wpływu inflacji na realizację celów RRF? Czy ich realizacja w przewidywanym zakresie w ogóle będzie możliwa? Czy przewidują weryfikację założeń – a jeśli tak, to w których przede wszystkim obszarach? Po drugie, wiemy, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii: podczas gdy wielkie, międzynarodowe przedsiębiorstwa potrafiły nawet skorzystać na pandemicznych ograniczeniach, w sektor małych i średnich przedsiębiorstw biły one szczególnie boleśnie. Równocześnie – wszyscy mamy świadomość kluczowej roli, jaką ten sektor ma do odegrania w wychodzeniu z kryzysu, dla zrównoważonego wzrostu oraz utrzymania konkurencyjności europejskiej gospodarki. W związku z powyższym zapytałam pani Wilems z SME United, jak ocenia realizację interesów małych i średnich przedsiębiorstw w poszczególnych Krajowych Planach Odbudowy? Dodatkowo chciałam sprawdzić również, czy planowana przez poszczególne państwa alokacja środków wskazuje na świadomość ich kluczowej roli? Czy odpowiada potrzebom oraz jest adekwatna do strat sektora w czasie pandemii? Poza tym, jak obecne podejście poszczególnych państw – odzwierciedlone w Planach Odbudowy – ma się do podejścia prezentowanego podczas pandemii, kiedy różnorakie formy wsparcia miały za zadanie przede wszystkim pozwolić sektorowi przetrwać? Czy z Krajowych Planów wyniknie dla sektora istotny impuls rozwojowy? Czy chronią one interes małych i średnich przedsiębiorstw wobec konkurencji ze strony wielkich przedsiębiorstw – czy też, po zdjęciu ograniczeń, sektor małych i średnich przedsiębiorstw został pozostawiony „samemu sobie”? – poinformowała europoseł.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!