Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Jacka, Prota 12 Września 2024, 04:10
Dziś 15°C
Jutro 10°C
Historia
23 Kwietnia, 2024

Historia: Niezwykłe życie hrabianki Jadwigi Strzałeckiej – wypełnione po brzegi. Część 2

Publikujemy kolejną cześć opracowania dr Anny Zelmańskiej-Lipnickiej, poświęconego Jadwidze Strzałeckiej z d. Mańkowskiej, pochodzącej z Wielkopolskiej szlachty pedagożce, żonie malarza, prowadzącej podczas okupacji z narażeniem życia sierociniec.

Pod koniec 1928 r. pierwsze małżeństwo Janusza Strzałeckiego z malarką Janiną Przecławską-Strzałecką uległo rozpadowi, Strzałecki oczekiwał na rozwód. Jego syna wychowywali dziadkowie w Warszawie. Jadwiga Mańkowska od 1932 r. prowadziła poradnię lekarską dla polskich emigrantów w Paryżu, założoną przez Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet Polskich we Francji. Pracowała przeszło dziewięć godzin dziennie. W Archiwum Zygmunta Lubicz-Zalewskiego zachowało się napisane w lipcu 1933 r. podanie do Przewodniczącej Związku, w którym Mańkowska prosi o zgodę na pracę w wymiarze pół etatu, to jest od czterech do sześciu godzin dzielonych z inną pielęgniarką.

~ Anna Zelmańska-Lipnicka
(informacje bibliograficzne zostaną umieszczone pod koniec artykułu)
(Zdjęcia udostępnione z prywatnego archiwum Elżbiety Strzałeckiej-Żochowskiej na potrzeby doktoratu, cyt. za nim, a także na potrzeby artykułu, za zgodą spadkobiercy)

Więcej w nr 17 (1578) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!