Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balladyny, Lilli, Mariana 30 Kwietnia 2024, 09:25
Dziś 19°C
Jutro 22°C
Kraj
20 Lipca, 2022

Wieści z Brukseli: Europoseł na komisji ECON

Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) jest centralnym organem ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w ramach unii bankowej, która obecnie obejmuje 19 krajów strefy euro, Bułgarię i Chorwację.

Wraz z krajowymi organami ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji tworzy jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. SRB ściśle współpracuje z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym, Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego i organami krajowymi. Jego misją jest zapewnienie uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji upadających banków w celu zapobiegania ratowania banków przez państwo, z pieniędzy podatników. - Ostatnio najważniejszą i najszerzej omawianą kwestią są konkluzje posiedzenia Eurogrupy, na którym omawiano plany na najbliższą przyszłość związane z Unią Bankową. Ostatecznie przyhamowano budowę EDIS (europejski system gwarantowania depozytów – brakujący, trzeci filar Unii Bankowej). Jest to bardzo znacząca zmiana w porównaniu z atmosferą panującą wokół tej kwestii w ciągu ostatnich dwóch lat i swoiste „spełnienie przepowiedni” europejskich konserwatystów, którzy właśnie przewidywali, że wzrost niepewności i ryzyka stanie na przeszkodzie tej inicjatywie – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska, która wzięła udział w komisji ECON. - Podczas komisji wymieniłam doświadczenia z panią Elke König, przewodniczącą Single Resolution Board (SRB). Skupiłam się na tematach związanych z dokończeniem Unii Bankowej, wyjaśnieniu i harmonizacji oceny interesu publicznego oraz dążeniu do wzmocnienia krajowych systemów gwarancji depozytów. O co pytałam? Po pierwsze: rezultatem czerwcowego posiedzenia Eurogrupy jest odłożenie EDIS (Europejski System Gwarantowania Depozytów) „na lepszą przyszłość” oraz skupienie się na wzmocnieniu wspólnych ram zarządzania kryzysowego w bankach i krajowych systemów gwarantowania depozytów. Następnie ma zostać dokonany przegląd Unii Bankowej i określenie dalszych kroków. Jakie są szanse na dokończenie Unii Bankowej? Czy możliwa jest całkowita rezygnacja z budowy EDIS? Parlament dopiero co przyjął sprawozdanie roczne na temat Unii Bankowej, które „tchnie optymizmem” pod tym względem. Co spowodowało, że „wiatr się odwrócił”, że to optymistyczne nastawienie – dominujące w ostatnich latach – zostało przerwane? Po drugie: Eurogrupa w swoich konkluzjach kładzie nacisk na „wyjaśnienie i harmonizację oceny interesu publicznego”. Jak to rozumieć? Czy mamy oczekiwać usztywnienia czy rozluźnienia kryteriów? Jak ma się to do proponowanego rozszerzenia stosowanie instrumentów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji? Po trzecie: w jaki sposób odbywać się będzie zapowiedziane przez Eurogrupę dążenie do wzmocnienia krajowych systemów gwarancji depozytów? W jakim pozostaje związku z harmonizacją procedur upadłościowych oraz czy powodzenie tego przedsięwzięcia oznaczać będzie „zielone światło” dla EDIS? Jak duże sukcesy muszązostać na tym polu osiągnięte, żebyśmy mogli wrócić do prac nad EDIS? – wymienia europoseł.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!