Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Gagrieli, Liwii, Leonarda 28 Lutego 2021, 06:56
Dziś 4°C
Jutro 6°C
Historia
21 Stycznia, 2021

Siemianice: Pamiętali o hrabim Szembeku

Wspomnienie dr Aleksandra hr. Szembeka – pierwszego ministra rolnictwa.

Z okazji 135. rocznicy urodzin dr Aleksandra hr. Szembeka skromna delegacja na czele z prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotrem Walkowskim, przewodniczącym powiatowych struktur w Kępnie WIR i sołtysem Zgorzelca w gminie Rychtal Krzysztofem Zawadą i z kierownikiem biura WIR w Kępnie Marią Szubert udała się do Siemianic, rodowej miejscowości hr. Aleksandra Szembeka, i złożyła kwiaty pod epitafium rodu Szembeków, które mieści się przy kościele pw. św. Idziego w Siemianicach. Obecny był także proboszcz parafii Siemianice ks. kanonik Marek Olszewski.
Aleksander hr. Szembek był pierwszym prezesem izb rolniczych w wolnej Polsce. Studia odbywał na obczyźnie w Lipsku i Paryżu. Doktoryzował się na Uniwersytecie Louxain. Temat pracy doktorskiej „Analiza Działalności Zrzeszeń Gospodarczych chłopów polskich w zaborze pruskim”. Objąwszy w 1910 r. zarząd siemianickiego majątku hr. Aleksander wprowadzał w nim i okolicach poznane na zachodzie Europy nowoczesne metody gospodarowania.

~ Wawrzyn

Więcej w nr 3 (1412) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!