Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 27 Kwietnia 2024, 02:02
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Kultura i oświata
28 Sierpnia, 2019

Powiat: Życzliwość we współczesnym świecie

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie w bieżącym roku realizowała drugą edycję projektu „Reportaż po sąsiedzku” z programu „Młodzi w akcji – kreatywne wyzwania”. Jest to ogólnopolski program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła ucząca się. Partnerem projektu był „Tygodnik Kępiński”, który w dzisiejszym numerze prezentuje następny nagrodzony przez redakcję reportaż.

Interpelacje ...
Apostoł Paweł nawoływał chrześcijan: „Przyodziejcie się w tkliwe uczucia: współczucie, życzliwość, uniżenie umysłu, łagodność i wielkoduszną cierpliwość” (Kolosan 3:12).
Piękne słowa, jednak nie zawsze przekładają się na ludzkie czyny. Mimo że apostoł żył wiele lat temu, to temat życzliwości wciąż istnieje, a ludzie zastanawiają się, czym ona tak naprawdę jest, co oznacza być życzliwym? Czy we współczesnych czasach ludzie w ogóle znają takie słowo? Czy młodzież, która żyje w świecie nowych technologii, wie, czym są dobre uczynki? Postanowiliśmy zgłębić temat przy pomocy różnych osób z powiatu kępińskiego. Znanymi i mniej znanymi. Starszymi i młodszymi.
… i różnorodne odpowiedzi
„Dla mnie życzliwość to jest traktowanie drugiego człowieka tak, jakby się chciało, żeby mnie traktowano. Żebyśmy nie żyli tylko swoim życiem, tylko również mieli na uwadze to, że człowiek obok nas (nawet jeśli go nie znamy) ma takie same myśli jak my, takie same problemy, ma rodzinę. Jest po prostu człowiekiem” - odpowiedziała na nasze pytanie pani poseł Bożena Henczyca.
„Życzliwość bardzo często jest mylona z miłym zachowaniem (z jakimiś sytuacjami). Matka Teresa z Kalkuty stwierdziła, że „życzliwe słowa są bardzo krótkie i proste, ale ich echo jest bardzo długie.” Można powiedzieć, że życzliwość to pomoc komuś z samej natury, czyli nie oczekując wdzięczności (nie czekając na żadne korzyści, profity). Czyli jeśli chcę, żeby komuś się coś udało, sympatyzuję z nim, czuję wewnętrzną radość z powodu, że komuś się powiodło” - odpowiedział wójt gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik
Ważna jest też kwestia tego, jak ludzie definiują pojęcia: życzliwość i człowiek życzliwy. Ponieważ, aby czynić dobro, musimy też wiedzieć, czym ono jest. „Człowiek życzliwy to przede wszystkim nie robiący krzywdy innym. Człowiek otwarty na ludzi i nie patrzący tylko na siebie”- powiedział Marcin Gatner, właściciel zakładu produkcji opakowań Janmar Centrum.
„Życzliwość jest ludzką cechą, w którą wyposażają nas nasi najbliżsi, gdy dorastamy. To szereg postaw, reakcji, zachowań, jakie prezentujemy w określonych sytuacjach. Rzecz w tym, że ich się nie da nauczyć/wyuczyć – życzliwość jest naturalna i wynika z naszego usposobienia. Tylko wówczas ma wartość” - twierdzi projektant wnętrz Szymon Fiołka.

~ Angelika Broda, Nikola Raczyńska, Damian Wabnic

Więcej w nr 35 (1341) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!