Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ariadny, Jarosława, Roberta 8 Czerwca 2023, 07:21
Dziś 24°C
Jutro 24°C
Powiat
9 Marca, 2022

Powiat: Ukraińcy rejestrują się w gminach

Działania wielkopolskich służb w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy w ramach wprowadzanej specustawy o pomocy uchodźcom.

26 lutego br. na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy.
- Punkt nie bez przyczyny znajduje się na dworcu, ponieważ będzie on pierwszym miejscem po przybyciu obywateli Ukrainy do Wielkopolski. Uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje - informuje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Punkt, w zależności od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb, może funkcjonować 24h na dobę.
Wojewoda wielkopolski koordynuje również pomoc humanitarną na terenie województwa.
- Mobilizacja Polaków w ostatnich dniach jest niezwykle budująca. Jako społeczeństwo zdajemy wielki egzamin z solidarności. Ta pomoc musi być jednak organizowana w sposób przemyślany, skoordynowany i dostosowany do obecnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego proszę o niewysyłanie na własną rękę pomocy na Ukrainę, ponieważ nie będzie możliwości jej skutecznego przekazania - apeluje wojewoda.
Centralnym koordynatorem pomocy humanitarnej w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę. W starostwach powiatowych powstaną punkty, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego habu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego habu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

~ m

Więcej w nr 10 (1469) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!