Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dominiki, Jaropełka, Łucji 6 Lipca 2020, 11:52
Dziś 20°C
Jutro 16°C
Powiat
8 Maja, 2019

Powiat: Ukraińcy chętnie wybierają Wielkopolskę i powiat kępiński

W ubiegłym roku skala zatrudnienia cudzoziemców w powiecie kępińskim wzrosła w stosunku do 2017 r., a zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy.

Polska to kraj, który bardzo chętnie wybierają Ukraińcy. Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zdecydowana większość to mężczyźni.
W 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już ponad 580 tysięcy. Większość z nich (około 337 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 18 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu.
W tej chwili Ukraińcy (ponad 430 tys.) stanowią prawie 74% ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich ponad 35 tysięcy. Kolejni to obywatele Mołdawii (ponad 8,7 tys.), Wietnamczycy (7,9 tys.) i Gruzini (7,7 tys.).
Warto podkreślić, że obcokrajowcy, którzy pracują w Polsce, to właśnie w naszym kraju opłacają składki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika.
- Większość cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju do pracy, to mężczyźni – ponad 390 tys. – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Aktualnie, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, kobiet – cudzoziemek jest przeszło 193 tys.
W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 57,7 tysięcy obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca). Największą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy (48 tys.), Białorusini (2 tys.), obywatele Mołdawii (951) oraz Gruzji (927). Większość z nich ma umowę o pracę.
Na terenie południowej Wielkopolski (obszar obsługiwany przez Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim, w tym inspektorat w Kępnie) pracuje 16.691 obcokrajowców. Większość z nich to obywatele Ukrainy (14 869), Białorusi (395), Gruzji (274) i Mołdawii (259).
Jak informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie Iwona Rataj, w 2018 r. weszły w życie nowe przepisy, regulujące zatrudnianie cudzoziemców na terenie Polski. Zamiast oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy pojawiły się oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, gdzie na pracodawcach ciąży obowiązek informowania urzędów o podjęciu i niepodjęciu pracy przez cudzoziemców. - Zmiany nie wpłynęły na liczbę składanych oświadczeń negatywnie, co więcej, w stosunku do 2017 roku wzrosła skala zatrudnienia cudzoziemców w powiecie kępińskim - stwierdza dyrektor PUP.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 18 (1324) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!