Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra 18 Stycznia 2020, 12:56
Dziś 4°C
Jutro 3°C
Powiat
24 Lipca, 2019

Powiat: Susza i grad nie oszczędzają rolników z powiatu kępińskiego

Ubiegło- i tegoroczna susza dała się we znaki nie tylko rolnikom z powiatu kępińskiego, ale również w całej Wielkopolsce, większej części naszego kraju i Europy. Dodatkowo nadeszła bezśnieżna zima, która nie zdołała zgromadzić wody po letnim okresie posuchy.

Raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z 1 lipca br. nie pozostawia złudzenia i wylicza największy brak wody na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego (KBW na poziomie do – 239 mm) – wskaźnik informuje, iż bilans braku wody jest ekstremalnie duży. Należy również dodać, że pomiędzy niektórymi stacjami opadów nie notowano wcale lub były znikome, a lokalne opady pochodzenia burzowego wcale nie rozwiązały trudnej sytuacji, gdyż następuje szybki powierzchniowy spływ wody i w połączeniu z temperaturami, które w ostatnim czasie dochodziły do rekordowych wartości 380 st. w cieniu, następuje gwałtowne parowanie z powierzchni gleby i roślin.

~ Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kępnie
Piotr Twardowski

Fot. P. Twardowski

Więcej w nr 30 (1336) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!