Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bogusława, Gracjana, Laury 19 Grudnia 2018, 07:16
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Powiat
9 Marca, 2018

Powiat: Dentobusy zawitają do Wielkopolski

Dentobusy – czyli mobilne gabinety stomatologiczne dla dzieci – od kwietnia już w Wielkopolsce.

Bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży skłonił Ministerstwo Zdrowia do podjęcia pilnych działań dla poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych. Dentobusy, czyli mobilne gabinety stomatologiczne, dojadą do uczniów małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty.
Również w Wielkopolsce istnieją takie miejsca, gdzie, pomimo ogłaszania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kolejnych konkursów, nie udało się utworzyć gabinetów dentystycznych, w których mogłyby leczyć się tylko dzieci i młodzież.
Żeby zwiększyć możliwości leczenia dzieci i młodzieży do 18. roku życia w miejscach, gdzie nie ma dla nich dostatecznej opieki stomatologicznej, 20 lutego br. Wielkopolski Oddział NFZ ogłosił konkurs na wyłonienie podmiotu, którego personel w mobilnym gabinecie, czyli dentobusie, będzie leczył wielkopolskie dzieci. W tym roku fundusz zamierza przeznaczyć na te usługi ponad 220.000 zł.
W dentobusie będą świadczone wszystkie usługi dostępne w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci. Oprócz leczenia i działań profilaktycznych, będzie także np. możliwość wykonania zdjęcia RTG. Dentobus będzie jeździł po Wielkopolsce zgodnie z harmonogramem, który będzie ustalany z WOW NFZ, po to, aby dotrzeć do miejsc najbardziej potrzebujących.
- Mamy nadzieję, że dzięki nowej usłudze z czasem zacznie spadać niepokojąco wysoki odsetek dzieci zarażonych próchnicą – podkreśla Jacek Bartkowiak z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Po wyłonieniu świadczeniodawcy, który będzie obsługiwał dentobus w Wielkopolsce, zostanie z nim uzgodniona trasa tego mobilnego gabinetu. NFZ jest zorientowany, gdzie występują „białe plamy”, jeśli chodzi o opiekę stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą – wynika to z analizy zawartych przez nas umów. Nie ma więc potrzeby, by poszczególne samorządy lokalne zgłaszały zainteresowanie wizytą dentobusu – wyjaśnia. Dentobusy mają zawitać również do powiatu kępińskiego.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

~ DACKO
2018-03-10  /  07:07

ale bedzie zakazen- WZW, PROCHNICA I MOZE COS JESZCZE ....