Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 27 Kwietnia 2024, 05:40
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Kultura i oświata
31 Lipca, 2019

Powiat: Chóralnie w Belgii i Holandii

Chór „Con Brio” wystąpił w Belgii i Holandii.

Reprezentacyjny chór powiatu kępińskiego „Con Brio”, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kępnie pod kierunkiem Ewy Olek działa od 1999 roku. Trzon liczącego ok. 70 osób zespołu wokalnego stanowią uczniowie kępińskiej Szkoły Muzycznej. Ponadto chór zrzesza absolwentów szkoły, mających możliwość dalszego czynnego udziału w życiu muzycznym i współtworzenia kultury muzycznej w środowisku lokalnym oraz pasjonatów muzyki i śpiewu z powiatu kępińskiego. Imponujący pod względem liczebności oraz wysokiego poziomu wykonawczego chór uświetnia swoimi występami gminne i powiatowe uroczystości, a także prezentuje się podczas różnych imprez daleko poza granicami Kępna, a nawet kraju.
W ubiegłym roku, w maju „Con Brio” występował w Rzymie, Wenecji, Asyżu i Monte Cassino. W październiku zaprezentował się w Łagiewnikach, gdzie swym śpiewem uświetnił mszę św. transmitowaną na żywo przez TVP1.
10-15 lipca tego roku chór wyjechał do krajów Beneluxu. Tym razem młodzież koncertowała w Belgii i Holandii. Pomysłodawcą wszystkich wyjazdów i opiekunem duchowym zespołu jest ks. Marek Nagler, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie. Wspiera młodzież modlitwą i inspiruje do muzycznych działań.
- Priorytetem był występ w Parlamencie Europejskim. To było dla nas bardzo ważne, by móc tam się właśnie zaprezentować. Wiemy, że z naszego powiatu dokonaliśmy tego jako pierwsi – podkreśla E. Olek, opiekunka i dyrygentka zespołu. Oprócz tego CON BRIO uświetnił swym śpiewem mszę św. w Bredzie (Holandia), gdzie wystąpił dla Polaków tam mieszkających. Mszę koncelebrował ks. M. Nagler wraz z proboszczem tamtejszej parafii.
- Do tego wyjazdu przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. Mamy bogaty repertuar patriotyczny, religijny i rozrywkowy. Wiedzieliśmy, w jakim celu tam jedziemy. Bardzo chcieliśmy przybliżyć wszystkim polską kulturę, pokazać, ile radości daje śpiew. A śpiew płynący z ust tych młodych ludzi zarażał wszystkich – wspomina dyrygentka.

~ Oprac. m

Więcej w nr 31 (1337) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!