Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jagienki, Kamili, Korneliusza 17 Września 2019, 03:07
Dziś 12°C
Jutro 14°C
Kultura i oświata
7 Września, 2018

Pomiany: Rolnicy podziękowali za plony

Rolnicy z gminy Trzcinica w tym roku dziękowali za plony 2 września 2018 roku w Pomianach.

Delegacje sołectw gminy Trzcinica oraz Janówki, a także zaproszeni goście przejechali barwnym korowodem przez pięknie udekorowaną miejscowość. Zarówno mieszkańcy Pomian dekorujący swoje posesje, jak i członkowie delegacji sołeckich przystrajający swoje dożynkowe pojazdy, wykazali się dużą pracowitością i pomysłowością.
Dożynki, będące tradycyjnym podziękowaniem pracujących na roli za zebrane plony, rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, którą odprawił ks. kanonik Wiesław Cieplik. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości w korowodzie prowadzonym przez kapelę „Boćki” udali się do Domu Ludowego w Pomianach. Tutaj rozpoczął się obrzęd chleba i wieńca, w trakcie którego delegacje poszczególnych sołectw przekazały na ręce wójta gminy Grzegorza Hadzika wieńce dożynkowe. Starostowie gminnego święta plonów: Iwona Pawlik i Robert Dinant wręczyli mu bochen chleba, a wójt G. Hadzik, odbierając chleb upieczony z tegorocznego zboża, życzył wszystkim, aby go nie zabrakło i był sprawiedliwie dzielony.
Następnie głos zabrali goście, dziękując rolnikom za zbiory, a organizatorom – za przygotowanie uroczystości. Odczytano także przesłane życzenia.
Uroczystość uświetniły wiersze i piosenka wykonane przez najmłodszych mieszkańców Pomian. Podsumowano też gminny konkurs plastyczny: „Jak będzie wyglądać praca rolnika w przyszłości”. Nagrodzeni zostali: Aurelia Stężały, Fabian Stężały, Igor Zimoch, Aleksandra Grygier, Laura Grygier i Małgorzata Smoguła. Ponadto dla Konrada Szolca i Jakuba Wąsali przygotowano podziękowania za prezentowanie gminy i regionu. Grupie rowerowej z Pomian podziękowano natomiast za propagowanie zdrowego stylu życia.
Miłą niespodzianką był występ kabaretu „Sąsiadki” z Pomian, który rozbawił publiczność. Równie dobrą zabawę zapewniła kapela ludowa „Boćki” z Przygodzic, zachęcając zebranych do tańca. Kolejnym elementem obchodów był występ młodych talentów wokalnych z gminy Trzcinica. Delegacje i goście dożynkowi bawili się wyśmienicie.
Wójt podziękował wszystkim organizatorom uroczystości: radnej Danucie Parzonce, Radzie Sołeckiej wraz z sołtysem Piotrem Kaczmarzykiem, paniom z KGW wraz z przewodniczącą Aldoną Kałus, druhom z OSP wraz z prezesem Jerzym Ilskim oraz mieszkańcom sołectwa Pomiany za zaangażowanie i przygotowanie tegorocznego święta plonów gminy Trzcinica.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!