Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Maja 2020, 02:01
Dziś 10°C
Jutro 15°C
Kultura i oświata
14 Marca, 2019

Osiny: Święto kobiet gospodarnych i wyjątkowych

Dzień Kobiet w sołectwie Osiny.

8 marca br. w sołectwie Osiny rozpoczęły się obchody Dnia Kobiet. W tym dniu „młode” Koło Gospodyń Wiejskich w Zosinie zorganizowało swoją pierwszą oficjalną i samodzielną imprezę.
Panie z KGW Zosin działają na rzecz całego sołectwa Osiny, w skład którego wchodzą cztery miejscowości: Osiny, Zosin, Dziekania i Biały Młyn. Choć to KGW działa dopiero od końca ubiegłego roku i na razie liczy zaledwie 36 osób, jest to już druga impreza z ich udziałem. Pierwszą była zorganizowana przez KGW Zosin, sołtysa i Radę Sołecką Osin impreza na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym i ciężko chorego sąsiada, mieszkańca Osin, Łukasza Namysła, dla którego członkinie KGW, jako Komitet Sąsiedzki, zarejestrowały już w styczniu, kilka dni po wypadku, zbiórkę w Ministerstwie Finansów. Zorganizowały też zbiórkę wśród mieszkańców sołectwa, by pomóc rodzinie Łukasza w pokryciu choć części kosztów rehabilitacji.
W piątkowej imprezie z okazji Dnia Kobiet wzięło udział łącznie około 100 pań, dziewcząt i dziewczynek. Bawiły się tam nawet trzy pokolenia – babcia z córką i wnuczką. Frekwencja była znakomita – sala zapełniała się tak szybko, że trzeba było dostawiać dodatkowy stół i nakrycia. Panie z KGW Zosin nie spodziewały się przybycia tak licznego grona koleżanek i były niezmiernie szczęśliwe, a rozmowom z gośćmi nie było końca.
Panie z KGW Zosin dziękowały oficjalnie sołtysowi i Radzie Sołeckiej za udostępnienie sali ludowej w Osinach, a koleżankom z KGW Osiny – za wypożyczenie naczyń, ponieważ KGW Zosin, jako nowo powołane, takowych nie posiada, a cały swój dotychczasowy budżet poświęciło na rzecz lokalnego społeczeństwa.
Wszystkie potrawy, których podczas imprezy mogli zakosztować mieszkańcy, były dziełem gospodyń. Salę i stoły pięknie udekorowała własnoręcznie stworzonymi kompozycjami Ewa Piotrowska, a przecudny tort, przedstawiający kobietę gospodarną i wyjątkową, czyli gospodynię XXI wieku, własnoręcznie przygotowała Katarzyna Kędzia-Płócienniczak. Panie zdobyły nawet profesjonalną ściankę do zdjęć, a fotografem z zamiłowania od zawsze jest członkini KGW Dagmara Miś. Niestety, panie z KGW nie mają jeszcze strojów ludowych, ale łączyło je własne logo, zaprojektowane, wraz z identyfikatorami imiennymi, przez Mirosławę Pecynę-Bielak. W uroczystości udział wzięły również dwie wyjątkowe kobiety: poseł Bożena Henczyca oraz wicestarosta Alicja Śniegocka, które z radością rozmawiały z gospodyniami na wiele tematów.

~ Mirosława Pecyna-Bielak

Więcej w nr 11 (1317) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!