Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 21:21
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Kultura i oświata
18 Kwietnia, 2018

Mroczeń: Zaangażuj mnie w to, a zrozumiem

12 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mroczeniu rozpoczęło się spotkanie podsumowujące projekt „500 lat reformacji”, przedsięwzięcie realizowali uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego Elżbietą Ilską.

Pałac, w którym obecnie znajduje się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, został wybudowany w połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Inicjator powstania obiektu hrabia Feliks z Osin Wężyk był właścicielem między innymi Mroczenia i Baranowa. Pod koniec XIX w. trudności finansowe potomków Feliksa Wężyka sprawiły, że majątek rozparcelowano. I tak rozpoczął się nowy okres w historii pałacu, którego los na trwale związał z oświatą. A zaczęło się od 1905 r., kiedy to w pałacu utworzono szkołę żeńską. Znaczna część historii obiektu owiana jest tajemnicą. Po zakończeniu II wojny światowej budynek znów zaczął pełnić funkcje oświatowe. Została w nim zorganizowana szkoła powszechna, przekształcona następnie w szkołę podstawową od 1 września 1999 r. w gimnazjum dla młodzieży z gminy Baranów, od 1 września 2017 r. budynek ponownie stał się miejscem szkoły podstawowej. W pałacu mroczeńskim hrabia zgromadził ponad 10 tys. książek i roczników gazet. Wśród nich pierwsze wydanie „Reduty Ordona”, „Ody do młodości” Adama Mickiewicza. Informacje te są o tyle ważne, że stanowią stosowne tło do wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia br. właśnie w mroczeńsmi zamku.
W związku z jubileuszem – obchodzonym w 2017 r. w kościele ewangelickim – uczniowie klasy VII wraz z polonistką Elżbietą Ilską realizowali projekt edukacyjny pn. „500 lat reformacji”. 31 października 2017 r. minęło pół tysiąca lat od chwili, gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła Wszystkich Świętych w Wittenberdze 95 tez, które nieodwracalnie zmieniły chrześcijaństwo. Od tej pory Kościół na Zachodzie przestał być monolitem.
Młodzież klasy VII w sali okrągłej szkoły prezentowała efekty swojej naukowej pracy, kontynuując niejako pasję hrabiego Feliksa Wężyka. Zgromadzeni goście otrzymali pełną informację na temat genezy reformacji (jej przyczyn religijno-ideowych oraz politycznych), działalności Marcina Lutra i innych reformatorów. Następnie zaprezentowano wpływ reformacji na cywilizację europejską, m.in. przebieg w Polsce, aby później odnaleźć jej przedstawicieli w malarstwie i literaturze.
Istotnym efektem pracy uczniów okazał się film, który utrwalił ich wizytę w kościele ewangelicko-augsburskim w Kępnie. Jego główna bohaterka, pastorowa Monika Cieślar w sposób niezwykle przystępny wyjaśniła m.in. zasady wiary ewangelików, przebieg świąt i najważniejsze miejsca w świątyni. Cierpliwie odpowiadała też na pytania młodzieży.

~ Grażyna Gatner

Więcej w nr 16 (1271) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!