Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Augusta, Gizeli, Ludomiry 7 Maja 2024, 22:30
Dziś 12°C
Jutro 16°C
Kultura i oświata
24 Kwietnia, 2018

Mroczeń: Śladami Stasia i Nel

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mroczeniu.

4 kwietnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mroczeniu odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem. Wydarzenie odbywało się pod hasłem: „W pustyni i w puszczy: śladami Stasia i Nel”.
Na spotkanie przybyli uczniowie z Zespołu Szkół w Baranowie oraz Szkoły Podstawowej w Donaborowie, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli relację z niecodziennej wyprawy po Afryce.
P. Kowalczyk jest organizatorem wypraw w różne rejony świata, geografem, przewodnikiem, pasjonatem fotografii, publikuje artykuły w czasopismach podróżniczych, prowadzi serwis www.globtroterzy.net, jest autorem projektu www.afrykazachodnia.pl oraz festiwalu podróżniczego „Tydzień Ziemi” w Szczecinie. Podczas spotkania P. Kowalczyk opowiadał o swojej wędrówce do Afryki, szlakiem z Egiptu przez Sudan, Etiopię i Kenię. Wyprawę inspirowaną powieścią Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” przedstawił przez pryzmat własnych przeżyć, obserwacji i doświadczeń. Zaprezentował zdjęcia z odwiedzanych miejsc, znajdujących się na trasie wędrówki. Ukazał społeczeństwo i przyrodę tego regionu. Oprócz ciekawych informacji na temat fauny i flory oraz kultury i tradycji, biorący udział w spotkaniu uczniowie poznali panoramę odwiedzanych miejsc i współczesne atrakcje. Podróżnik nakreślił wędrówkę Stasia i Nel jako pełną trudów i niebezpieczeństw, przebiegającą przez piękne, a jednocześnie groźne miejsca. Od gorącej, niegościnnej Sahary, przez pełną dzikich zwierząt sawannę po rozległe bagna w Sudanie, będące domem niezliczonych węży, krokodyli i innych niebezpiecznych stworzeń. Opowiedział również o plemionach zamieszkujących te niegościnne dla nas tereny – jak się przystosowały do życia i co robią, żeby przetrwać w trudnych warunkach.
Opowieść P. Kowalczyka była dla uczniów niezwykle praktyczną formą nauki: dzięki jego doświadczeniom piątoklasiści mogli nie tylko wysłuchać opowieści prowadzącego, ale też wypytać go o różne interesujące ich tematy.

~ Edyta Lesiak

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!