Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 12:27
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Redakcja poleca
12 Sierpnia, 2020

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 33/2020)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Marginesy, „Wydawnictwo Kobiece” oraz „Zysk i S-ka”. Przypominamy, że książki te można wygrać, przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Kalina Jakubczak – "Kalinka na fali. Życie to przygoda!"

Czy mieszkając na morzu też trzeba wstawać na ósmą do szkoły i odrabiać lekcje? Nazywam się Kalinka i od kilku lat żegluję z rodzicami po wielkich wodach, odkrywając nowe zakątki świata. Moim domem jest jacht, pokojem kajuta, a szkołą komputer. Takie życie wymaga wielu poświęceń, ale podróże dają mi mnóstwo radości! Nawiązuję wspaniałe przyjaźnie i każdego dnia poznaję dużo ciekawostek o morskich zwierzętach i wodnym świecie. Zamiast pamiątek zbieram wspomnienia oraz zdjęcia. Tak powstała moja pierwsza książka! Dowiedz się, jak wygląda pełne przygód życie małej podróżniczki. Zapraszam na pokład!

Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży

Isabel Allende – "Długi płatek morza"

Hiszpania, styczeń 1939 roku. Krwawą wojnę domową kończy zwycięstwo generała Franco. Zaczyna się Wielka Ewakuacja: do granicy francuskiej przez Pireneje dociera blisko pół miliona republikańskich uchodźców. Wśród nich jest Roser, ciężarna młoda wdowa, której życie nieodwracalnie splata się z życiem Victora Dalmau, lekarza wojskowego i brata jej zmarłej miłości. Aby przetrwać, muszą zjednoczyć się w małżeństwie, którego żadne z nich nie chce. Przejęty losem hiszpańskich wygnańców poeta Pablo Neruda przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile – „długi płatek morza i wina i śniegu”, jak nazwał swój kraj w jednym z wierszy – stało się dla emigrantów nową ojczyzną. Roser i Victor zaczynają od nowa. Będą musieli stawić czoło niejednej próbie, mimo to znajdą nie tylko radość, ale i przyjaciół – i to w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.

Wydawca: Marginesy
Kategoria: Literatura obyczajowa

Jerzy Besala – "Alkoholowe dzieje Polski. Czas Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej"

Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała i ugruntowała swą niepodległość. Odrodziła się jako II Rzeczpospolita, a radość, podniecana potężnymi dawkami alkoholu, była widoczna szczególnie w miastach. Uwidoczniło się to między innymi w rozkwicie dancingów z grającymi głośno jazzbandami, gdzie bawiono się do upadłego w restauracjach i kawiarniach. Nie wszyscy jednak korzystali z tych dobrodziejstw. Mit II Rzeczypospolitej jako oazy szczęścia ugruntowały elity, a nie szary człowiek borykający się z trudami codziennego życia. Jerzy Besala plastycznie opisuje wszelkie wątki alkoholowe z tych czasów wśród różnych klas, warstw i grup społecznych: od wojska, społeczeństwa miejskiego i wiejskiego poczynając, na elitach dyplomatycznych i artystycznych kończąc. I znów - jak zwykle przy okazji alkoholowych opowieści i losów ludzi uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm - dramat i tragedia przeplatają się z komizmem sytuacyjnym.

Wydawca: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura faktu

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!