Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balbiny, Ksawerego, Pauliny 2 Grudnia 2021, 19:14
Dziś 4°C
Jutro 2°C
Powiat
18 Listopada, 2021

Kępno: Święto niepodległości w czasie wojny hybrydowej

11 listopada obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. W Narodowe Święto Niepodległości w Kępnie odbyło się wiele uroczystości upamiętniających to ważne wydarzenie dla narodu polskiego, który teraz gremialnie wspiera naszych żołnierzy i funkcjonariuszy broniących wschodniej granicy przed szturmującymi ją imigrantami sprowadzonymi przez białoruski reżim Łukaszenki.

Już w przeddzień obchodów święta niepodległości, 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z powiatu kępińskiego włączyły się w akcję „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wraz z nauczycielami i lokalnymi władzami odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Od rana 11 listopada okolice ulicy Kościuszki wypełniali rekonstruktorzy w historycznych strojach ściśle nawiązujących do realiów epoki. Byli oni głównymi aktorami inscenizacji powstałej w oparciu o współpracę z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej. „Kępno 1918-1920 Droga ku Niepodległości” – pod takim hasłem odbyła się inscenizacja historyczna zorganizowana przez starostwo w związku z obchodami Święta Niepodległości. Tłem do przygotowywanej inscenizacji był teren przy kościele św. Marcina w Kępnie oraz ulica Kościuszki. Całość inscenizacji nawiązywała do wydarzeń z lat 1918-1920. W pierwszej scenie poznaliśmy Kępno na początku XX wieku, jego specyfikę, znaczenie gospodarcze i polityczne. Poznaliśmy życie codzienne kępnian. W kolejnych sekwencjach mieszkańcy Kępna dowiedzieli się o zakończeniu I wojny światowej.

~ m

Więcej w nr 45 (1454) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!