Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2019, 12:11
Dziś 4°C
Jutro 0°C
Kępno
16 Maja, 2018

Kępno: Premier otworzy obwodnicę Kępna

23 maja br. oficjalnie otwarta zostanie pierwsza część obwodnicy Kępna w ciagu drogi S11 zapowiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju poseł Andżelika Możdżanowska.

Od ponad dwóch lat trwają prace budowy obwodnicy Kępna na drodze krajowej S11. Przypomnijmy, że w październiku 2015 r. w opolskim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisana została umowa na budowę obwodnicy Kępna, tzw. odcinek I północny omijający Kępno od istniejącej drogi krajowej 11 do węzła Kępno – Krążkowy.
Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie i budowa dwujezdniowej obwodnicy o długości blisko 4,5 km. Wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą obwodnicy była firma „Budimex” S.A., która podjęła się zrealizować kontrakt za kwotę 66 022 710 zł.
Wybudowana obwodnica pozwoli skomunikować od północy drogę krajową nr 11 z trasą S8 biegnącą w kierunku Wrocławia i Warszawy, jednocześnie spowoduje wyprowadzenie części ruchu tranzytowego odbywającego się obecnie droga krajową 11 przez Kępno. Wykonawca szacuje, że otwarcie tego odcinka obwodnicy zmniejszy ruch o minimum 30% samochodów przejeżdżających przez Kępno. Inwestor planował oddanie tej części obwodnicy pod koniec bieżącego roku. Jednak, jak podkreśliła wiceminister Andżelika Możdżanowska, budowa pierwszego etapu obwodnicy Kępna zakończyła się o kilka miesięcy wcześniej. - Budowa tego odcinka obwodnicy t w tak szybkim tempie to zasługa wszystkich wykonawców i osób koordynujących prace. Wreszcie „ożyje” przy okazji oddania pierwszego odcinka obwodnicy węzeł łączący ją z drogą S8. Przez kilka lat był to martwy węzeł, niewykorzystywany. Teraz, wraz z otwarciem pierwszego odcinka obwodnicy, również połączenie z drogą S8 będzie otwarte. I już zaraz po przecięciu wstęgi, 23 maja, będzie można pojechać tym odcinkiem drogi - informuje minister A. Możdżanowska.
Z uzyskanych przez nas informacji wiadomo już, że poświęcenia tej tak długo wyczekiwanej drogi przez mieszkańców powiatu dokona ks. biskup diecezji kaliskiej Edward Janiak. Jednocześnie swoją wizytę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził: „Nie ma takiej możliwości, abym w tym dniu nie był w Kępnie”. Prawdopodobnie premierowi towarzyszyć będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk lub któryś z jego zastępców. Na pewno obecny będzie na uroczystości otwarcia wojewoda Zbigniew Hoffman i parlamentarzyści z okręgu kalisko–leszczyńskiego. Na tak zacnej uroczystości nie może zabraknąć dyrektora oddziału poznańskiego GDDKiA Marka Napierały oraz głównego wykonawcy z oddziału GDDKiA z Opola, dyrektora Przemysława Maliszkiewicza.

~ m

Więcej w nr 20 (1275) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

~ Mario
2018-05-18  /  19:52

A zwykli pracownicy firmy dzięki którym będziemy mogli jeździć nową droga to już zapomnieli... Ale żeby się najeść to wszyscy nie związani z przybędą.. nieszlo by otworzyć drogi bez wielkiej fety? 30%? Myślę że i tak za bardzo Kępno tego nie odczuje dopóty dopóki nie zostanie wybudowany drugi odcinek...