Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Danieli, Bohdana, Julii 10 Grudnia 2023, 18:52
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Historia
3 Października, 2023

Kępno: Peinture - Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923-2023

Właściwie niejeden z nas po cichu myślał, że wystarczy wylądować w Paryżu, by ten Paryż runął do naszych stóp. Cóż by mogło oprzeć się takiemu zespołowi, który miał wśród siebie takich geniuszów?
Józef Czapski zob. Tło polskie i paryskie, w: Patrząc,
Czapski J. Wyd. Znak, Kraków 2016 r., s. 37

Powołanie Komitetu Paryskiego w 1923 r. stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń o charakterze artystyczno-społecznym w historii polskiego malarstwa XX w. Choć inicjatywą młodych malarzy nie było utworzenie ugrupowania, a jedynie zawiązanie współpracy w ramach przygotowań i zbiórki finansów potrzebnych na wyjazd do Paryża - uznawanego za ówczesną stolicę światowej sztuki, stali się wyrazicielami nowego nurtu opartego na prymacie koloru oraz bezkompromisowej walce o malarskie qualité obrazu - Peinture! Peinture! - stanowiącej grupowe credo. Ich celem było stworzenie czystego, pozbawionego odniesień do literatury i historii, malarstwa, będącego wynikiem kolorystycznych zestawień na płótnie.

~ Joanna Kuźnik, Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie

Więcej w nr 40 (1550) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!