Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 19 Kwietnia 2024, 04:02
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Kultura i oświata
17 Stycznia, 2018

Kępno: Kępińskie liceum „srebrną szkołą”

20. Ranking Liceów i Techników „Perspektywy”.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono wyniki jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Techników „Perspektywy 2018”, przeprowadzanego od dwudziestu lat przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.
Ranking Liceów i Techników „Perspektywy 2018” odzwierciedla główne aspekty pracy szkół oraz różnorodność ich misji. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników z matury międzynarodowej.

Najlepsze polskie licea
Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących prezentuje 500 najlepszych liceów spośród wszystkich 2186 liceów w Polsce. Niezmienne pozostały trzy kryteria oceny: sukcesy szkoły w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).
Niekwestionowanym zwycięzcą 20. Rankingu zostało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Na drugim miejscu uplasowało się Liceum Akademickie Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, natomiast na trzecim – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.
W 20. Rankingu Liceów Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie w uplasowało się na wysokim 255. miejscu. Choć w ubiegłym roku kępiński ogólniak znajdował się na 251. miejscu, a w 2015 r. – na 84. miejscu, tegoroczna lokata wciąż jest znakomitym wynikiem. Jeśli chodzi o pozycję w Wielkopolsce, szkoła plasuje się na 16. miejscu, a w byłym województwie kaliskim LO w Kępnie zajmuje 2. miejsce. - Zdobycie po raz kolejny wysokiego miejsca w Rankingu Liceów Ogólnokształcących „Perspektywy” jest dla nas zasłużonym powodem do dumy. Świadczy o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, ambitnych uczniów, a także władze samorządowe dbające o właściwe warunki nauczania. Sukces naszego liceum cieszy tym bardziej, że jesteśmy szkołą otwartą – wstęp do nas mają wszyscy uczniowie po gimnazjum, którzy nie muszą spełnić warunku wymaganego progu punktowego, jak w innych elitarnych szkołach. W trakcie trzyletniej nauki staramy się pracować tak, aby ciągle podnosić wyniki nauczania. Ten cel systematycznie realizujemy, m. in. poprzez diagnozy w klasach pierwszych, badania wyników nauczania po klasie drugiej i przedmaturalne diagnozy z wszystkich przedmiotów deklarowanych przez naszych abiturientów. Jesteśmy dumni, że w maturalnej sesji wiosennej 2017 przyniosło to oczekiwane efekty i możemy pochwalić się 100% zdawalnością. Innym dowodem uznania społecznego i powodem radości jest popularność szkoły na terenie południowej Wielkopolski – od lat nasi uczniowie legitymują się zamieszkaniem nie tylko na terenie Kępna i powiatu kępińskiego, ale i powiatów z ościennych województw. Nieskromnie można stwierdzić, że przynależność do naszej szkoły to rozpoznawalny znak tożsamości – podkreśliła dyrektor kępińskiego ogólniaka Danuta Stefańska.
A jak w najnowszym rankingu wypadły licea z pobliskich miast? I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie znalazło się na 319. miejscu w rankingu (awans o 39 miejsc). W rankingu nie znalazły się licea z Wieruszowa, Sycowa ani Namysłowa.
Na 500 sklasyfikowanych liceów jest tylko pięć z byłego województwa kaliskiego: III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (120. miejsce), LO nr 1 w Kępnie (255. miejsce), I LO w Ostrzeszowie (319. miejsce), I III Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim (367. miejsce) oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie (398. miejsce).

~ KR

Cały artykuł dostępny będzie w nr 3 (1258) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!