Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kariny, Serafiny, Urbana 2 Lipca 2020, 20:55
Dziś 25°C
Jutro 22°C
Powiat
18 Czerwca, 2020

Kępno: Kępińskie centrum hemodializ

Szpital w Kępnie jednym z największych ośrodków wykonujących dostępy naczyniowe do dializ w Polsce!

Statystyka podaje, że według szacunkowych danych przewlekła choroba nerek może dotyczyć 4,5 miliona Polaków, z czego aż 90% nie zdaje sobie z tego sprawy – choroba rozwija się podstępnie i latami. Przewlekła choroba nerek to drugie pod względem częstości zapadania przewlekłe schorzenie w Polsce.
Przewlekła choroba nerek to schorzenie właściwie nieuleczalne. W terapii stosuje się leczenie nefroprotekcyjne (farmakologiczne i żywieniowe) oraz nerkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa i ostatecznie przeszczep nerki).
Liczba chorych z niewydolnością nerek wymagających leczenia dializami systematycznie wzrasta. W Polsce dializowanych jest obecnie blisko 30 tysięcy pacjentów. Zanim chory zostanie podłączony do sztucznej nerki w celu oczyszczenia krwi z zatruwających organizm substancji przemiany materii, musi mieć wykonany tzw. dostęp naczyniowy czyli chirurgiczne połączenie tętnicy i żyły na kończynie górnej, gdzie będzie można wkłuć igły dializacyjne. Również pacjenci już dializowani wymagają często naprawy swoich dostępów naczyniowych do hemodializy. Są to najczęściej operacje pilne, ratujące życie.

~ Oprac. m

Więcej w nr 25 (1382) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!