Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 25 Kwietnia 2024, 00:38
Dziś 8°C
Jutro 9°C
Historia
12 Lutego, 2020

Kępno: Czas omija miejsca, które wspominamy - część II

Prezentujemy Państwu drugą część dziejów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. Zbliża się termin uroczystości związanych z jubileuszem 100-lecia szkolnictwa zawodowego w powiecie kępińskim, dlatego przybliżamy historię placówki przy ulicy Sienkiewicza 25. Z tej okazji powstaje również druga część monografii zatytułowanej „Wspomnienia z tamtego wczoraj”. Autorki niniejszego artykułu mają nadzieję, że prezentowane fragmenty zainspirują przyjaciół i dawnych pracowników szkoły do dyskusji na temat historii ZSP nr 1 w Kępnie.

Włączenie Liceum Ekonomicznego do Zespołu przy Sienkiewicza

W 1977 r. Liceum Ekonomiczne zostaje włączone do Zespołu Szkół Zawodowych w Kępnie przy ulicy Sienkiewicza 25. Szkoła zaistniała 17 września 1945 r. i początkowo funkcjonowała jako prywatny roczny kurs handlowy. Nowo otwarty kurs mieścił się w budynku szkoły podstawowej nr 2.
Cieszył się dużą popularnością, mimo to napotkał bardzo poważne problemy finansowe i jego istnienie zostało zagrożone. W październiku 1945 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zrzekło się finansowania Kursu Handlowego. Próbując ratować placówkę, na krótko przyłączono ją do istniejącego na terenie miasta Uniwersytetu Powszechnego.
27 maja 1946 r. na posiedzeniu plenarnym Miejska Rada Narodowa wyraziła zgodę na przyjęcie szkoły i nadała jej nazwę Prywatnej Miejskiej Szkoły Przysposobienia Handlowego w Kępnie. Od 1 stycznia 1950 roku placówka ta została upaństwowiona i przyjęła oficjalną nazwę 3-letniego Państwowego Liceum Administracyjno–Handlowego I stopnia. 13 września 1950 roku Miejska Rada Narodowa w Kępnie przekazała na cele szkoły handlowej budynek przy ulicy Staszica 8.
1 września 1951 r. szkołę zlikwidowano. W jej miejsce powstało 4-letnie Technikum Przetwórstwa Odpadków Roślinnych i Zwierzęcych Ministerstwa Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego w Kępnie. Była to jedyna tego typu szkoła w Polsce, która kształciła specjalistów dla przemysłu bacutilowego. W 1954 roku powołano do życia 2-letnią Zasadniczą Szkołę Przemysłu Mleczarskiego, którą w 1958 roku zlikwidowano z powodu braku zainteresowania uczniów tym typem kształcenia.
Koniec lat pięćdziesiątych XX w. to dalszy rozwój szkoły, która zmierza już wyraźnie do stabilizacji edukacyjnej i organizacyjnej. Ponownie spróbowano zmienić jej profil

~ Beata Wylęga-Grygierzec, Grażyna Gatner

Więcej w nr 7 (1364) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!