Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Balbiny, Kamila, Kornelii 2 Kwietnia 2020, 01:52
Dziś 2°C
Jutro 6°C
Historia
24 Kwietnia, 2018

Kępno: Akcja: powstanie wielkopolskie

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie włączyła się w społeczną akcję gromadzenia nieudostępnianych do tej pory publicznie pamiątek powstańczych.

Zbierane są nieznane dotąd materiały związane z powstaniem wielkopolskim, które po digitalizacji wrócą do ich właścicieli.
Setna, okrągła rocznica powstania wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski i Polski, jest znakomitą i najprawdopodobniej ostatnią okazją na wydobycie z szaf, szuflad i albumów rodzinnych Wielkopolan pamiątek dotyczących powstania, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw.
Żeby tego dokonać, miasto Poznań wespół z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłosiły wielką akcję społeczną gromadzenia do tej pory nieudostępnianych publicznie pamiątek powstańczych: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wojskowego.
Właściciele pamiątek wcale nie muszą się ich pozbywać. Wystarczy, że 25 kwietnia od 9:00 do 17:00 przyniosą je do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, ul. Henryka Sienkiewicza 26.
W następnym etapie akcji wszystkie zakwalifikowane do konkursu pamiątki zostaną opisane i w formie wirtualnej kolekcji opublikowane na portalu cyryl.poznan.pl.
Ale to nie koniec - obiekty nagrodzone i wyróżnione zostaną pokazane na wystawie w Poznaniu (w grudniu 2018 r.), a w 2019 r. w pozostałych 11 miastach, które wzięły udział w akcji.
Może się jednak zdarzyć i tak, że właściciel zdjęcia, dokumentu czy listu będzie chciał je przekazać do muzeum czy archiwum. Będzie miał taką możliwość, składając na miejscu odpowiednią deklarację.
Warto w tej akcji wziąć udział, chociażby dlatego, aby w wirtualnym i rzeczywistym świecie opowiedzieć o pradziadku lub dziadku powstańcu. Jesteśmy im to winni.
Szczegółowych informacji o zbiórce udziela PBP w Kępnie Wiesław Walas, tel. 609-513-082.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!