Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 16:08
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Historia
3 Sierpnia, 2022

Historia: Wojenna kolej w Wielkopolsce i Kępnie – część I

Kolej i wojna. Zmiany na kolei podczas drugiej wojny światowej. Program „Otto” w Kępnie. Przemiany węzła kolejowego w Kępnie podczas drugiej wojny światowej opisują wrocławscy eksperci kolejnictwa.

„Nie budujcie fortec – budujcie koleje” to jedno ze strategicznych stwierdzeń i przesłań, które przekazał narodowi niemieckiemu Helmuth Karl Bernhard von Moltke (hrabia) (1800-1891) – pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a potem Armii Cesarstwa Niemieckiego. Uznawany jest za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Inny ze znanych wielkich dowódców armii niemieckiej stwierdził: „O ile kolej (sama) nie może wygrać wojny to na pewno może ją przegrać”. W drugiej połowie XIX w. utrwalone zostało przekonanie, że nowoczesnej wojny bez udziału kolei nie da się prowadzić. Kolej była niezbędna do szybkiego przemieszczania wielkich armii, wielu tysięcy ton zaopatrzenia w żywność - zarówno koni jak i ludzi, przemieszczania wielu tysięcy ton sprzętu wojskowego i amunicji. Stąd m.in. wynikło upaństwowienie kolei, aby można było podporządkować ją całkowicie potrzebom wojska.

~ prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Maria Balińska, mgr inż. Jerzy Aleksander Baliński 

Więcej w nr 31 (1490) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!