Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ariadny, Jarosława, Roberta 8 Czerwca 2023, 07:17
Dziś 24°C
Jutro 24°C
Historia
20 Stycznia, 2022

Historia: Rychtalsko-skoroszowski epizod z czasów powstania styczniowego

Zagadkowa historia z czasów powstania styczniowego. W Rychtalu skonfiskowano jadący w stronę granicy transport broni. Wśród mieszkańców Rychtala i okolicznych wiosek krążyła pogłoska, że o dostawie broni dla powstańców doniósł policji młynarz ze Skoroszowa.

W nocy z 6. na 7. maja 1863 roku przed gospodę Fryderyka Miosge w Rychtalu zajechał jednokonny wóz. Powożący zaprzęgiem parobek i towarzyszący mu jeździec zatrzymali się tu na nocleg. Na wozie leżała duża beczka. Nazajutrz o siódmej rano rychtalski kupiec zapytał furmana o zawartość beczki. Usłyszał, że jest tam cynk. Wóz poprzedzany przez jeźdźca ruszył w stronę Kępna. Kupiec, który dopytywał się o zawartość beczki nie uwierzył furmanowi. Podejrzewał, iż furmanka przewozi szmuglowaną do Królestwa Polskiego broń. Jak pisze namysłowski korespondent gazety „Breslauer Zeitung” ów kupiec powiedział o swoich podejrzeniach innej osobie. O wszystkim dowiedział się też pełniący służbę w Rychtalu żandarm pieszy Schulwitz.

~ Piotr Kokociński

Więcej w nr 3 (1462) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!