Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adrianny, Kazimierza, Wacława 5 Marca 2024, 00:57
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Historia
10 Stycznia, 2024

Historia: Rychtal po 90 latach odzyskuje prawa miejskie – część II

1 stycznia 2024 r. Rychtal oficjalnie wraca na mapę jako pełnoprawne miasto. To ogromny krok w historii naszej społeczności, który wypełnia nasze serca dumą. Rychtal, który utracił swoje prawa miejskie w 1934 r., teraz staje się ponownie miastem w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy.

7 czerwca 1271 r. miał miejsce najazd krakowskich i wielkopolskich wojsk na miasteczko Bandlovici i okoliczne osady. Był to odwet za najazdy zbrojne księcia śląskiego i kasztelana Recen na przygraniczne tereny wielkopolskiej kasztelanii rudzkiej. Wojskiem dowodził Władysław Wstydliwy oraz kasztelan rudzki Sędziwoj herbu Zaremba z grodu w Kępnie. Spalono wtedy wiele zabudowań oraz uprowadzono dużą ilość różnych zwierząt hodowlanych.

~ Maciej Oscenda

Więcej w nr 2 (1563) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!