Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adrianny, Kazimierza, Wacława 5 Marca 2024, 03:10
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Historia
2 Stycznia, 2024

Historia: Rychtal po 90 latach odzyskuje prawa miejskie – część I

Każdego roku pojawiają się w Polsce nowe miasta. Nie inaczej będzie także od 1 stycznia 2024 r. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, z którego wynika, że za kilka miesięcy aż 34 miejscowości uzyskają status miasta. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy trafił do opiniowania m.in. przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z tych miast jest Rychtal.

Rychtal leży w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie kępińskim, w północno-wschodniej części Kotliny Śląskiej, 24 km od Kępna, 14 km od Namysłowa, w tzw. Kotlinie Rychtalskiej. Kotlinę tę oddziela ciągnący się od Bralina do Proszowa szereg wzniesień i pagórków, zwany Progiem Byczyńskim, który stanowi wododział pomiędzy rzekami Prosną i Widawą.

~ Maciej Oscenda

Więcej w nr 1 (1562) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!