Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 19:19
Dziś 8°C
Jutro 18°C
Powiat
25 Lipca, 2019

Historia: Księża z powiatu kępińskiego II RP w walce o odzyskanie niepodległości Polski - cz. 4

Ks. Czesław Gmerek, kołodziej, żołnierz armii niemieckiej I wojny, kapelan i oficer WP II RP, ostatni przed II wojną proboszcz w Grębaninie, ofiara niemieckich zbrodniarzy…

Ks. Czesław Gmerek urodził się 2 lipca 1893 r. w Starej Dąbrowie (wsi rycerskiej własności hr. Kurnatowskich), gm. i pow. Wolsztyn, jako syn kołodzieja Wojciecha (1853-1928) i Franciszki z d. Stachowiak (1856-1933). Został ochrzczony w par. kat. Zwiastowania NMP w Gościeszynie, dzisiejszym Sanktuarium MB Gościeszyńskiej i par. Nawiedzenia NMP, a jego rodzice zostali potem pochowani na tamtejszym cmentarzu i na ich grobie, który zachował się do dziś, syn umieścił pod danymi matki napis: tu spoczywa moja najdroższa Matka, po Bogu Jej zawdzięczam największy skarb, powołanie kapłańskie. Co do rodzeństwa wiadomo, że miał 2 braci, o których wspomnę szerzej i prawdopodobnie siostrę Emilię (1890-1922), pochowaną na tym samym cmentarzu. Najpierw przez 8 lat uczęszczał do Szkoły Powszechnej w rodzinnej miejscowości, w tym 2 lata brał udział w strajku szkolnym, w walce o język polski i religię, za co nie przyjęto go potem do żadnego z 36 gimnazjów, działających wtedy w Wielkopolsce. Ojciec natomiast za strajk 2 młodszych synów zapłacił wyższy podatek… Czesław miał więc jak widać dużo większe problemy z kontynuacją nauki niż choćby zdublowany, a nawet potrojony rocznik, natomiast braku ob. Broniarza, wcale nie zauważył… A tak sam o tym pisał: …Po ukończeniu szkoły wyuczyłem się za kołodzieja i przygotowywałem się przy pracy warsztatowej do egzaminu o własnych siłach działając jednocześnie w tajnych organizacjach polskich. Mając 17 lat wyjechałem do Berlina spróbować szczęścia. Złożyłem tam egzamin do sekundy wyższej (7 klasy gimnazjalnej), rok później składałem na polecenie ówczesnego kanclerza rzeszy Theobalda von Bethmann Hollweg (1856-1921), egzamin jednoroczny na specjalną prośbę doń wystosowaną…

~ Tomasz Kostek Górecki, Klub Kaliszan w Warszawie

Więcej w nr 30 (1336) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!