Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Danieli, Bohdana, Julii 10 Grudnia 2023, 18:37
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Historia
29 Sierpnia, 2023

Historia: Kępińskie atakuje oddział Leibstandarte SS Adolf Hitler! – część I

Wraz z odrzuceniem przez Polskę, wiosną 1939 r., żądań Hitlera sytuacja na terenach przygranicznych uległa znacznemu pogorszeniu. Dotyczyło to również odcinka granicy na terenie gminy Łęka Opatowska. Miejscowa ludność była świadkiem licznych prowokacji, utrudniania ruchu granicznego czy antypolskich demonstracji. Dlatego nasze władze podjęły decyzję o wzmocnieniu formacji granicznych i skierowaniu w rejon granicy części oddziałów wojska polskiego. Rankiem, 1 września 1939 r., z kierunku Byczyny i Kostowa na teren gminy uderzył niemiecki Pułk Leibstandarte SS Adolf Hitler. Wszystkie informacje związane z tymi wydarzeniami zebrał i spisał regionalista Paweł Golik.

Wiosną 1939 r. na terenie gminy Łęka Opatowska stacjonował Komisariat Straży Granicznej, którym kierował aspirant Lucjan Klimontowicz. Jego elementy były umiejscowione: kierownictwo komisariatu oraz placówka II linii (wywiadowcza) w Łęce Opatowskiej w tzw. Domu Celnym, placówki I linii w Siemianicach, Janówce, Buczku Wielkim i Wodzicznej – łącznie około 40 strażników granicznych. Na terenie gminy działały również dwa Posterunki Policji Państwowej: w Opatowie i Siemianicach (około 12 funkcjonariuszy).

~ Paweł Golik

Więcej w nr 35 (1545) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!