Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 26 Kwietnia 2024, 07:18
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Historia
13 Listopada, 2019

Historia: Kępińscy woldenberczycy - część I

Rozpoczynamy publikację opracowania Izabeli Choraszewskiej dotyczącej więźniów obozu jenieckiego w Woldenbergu.

Zenon Polak, Edmund Maleszka i Damazy Choraszewski to trzej nieżyjący już mieszkańcy naszego miasta, których losy skrzyżowały się w niecodziennych okolicznościach. Pochodzili z innych miejscowości, poznali się w niewoli niemieckiej, a po zakończeniu wojny różnymi drogami dotarli do Kępna, aby tu spędzić resztę swojego życia. Należeli do wyjątkowej społeczności – Woldenberczyków, czyli jeńców największego obozu dla polskich oficerów wziętych do niewoli podczas kampanii wrześniowej i okupacji.
W tym kilkuczęściowym artykule chciałabym przybliżyć Państwu ciekawe koleje ich życia, szczególną uwagę poświęcając okresowi II wojny światowej. Moim celem, jako członka Stowarzyszenia Woldenberczyków, jest też zapoznanie mieszkańców Kępna z mało znanym w naszym lokalnym środowisku fenomenem Oflagu II C, w którym nasi bohaterowie spędzili lata okupacji. Obóz ten wyróżniał się na tle innych oflagów nie tylko swoim rozmiarem i liczbą przetrzymywanych w nim jeńców, ale także tym, że był on „ewenementem w skali międzynarodowej w kontekście potencjału kulturalnego i naukowego jako podstawy przetrwania w warunkach zniewolenia”.

~ Izabela Choraszewska

Więcej w nr 46 (1352) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!