Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 22:45
Dziś 2°C
Jutro 5°C
Historia
16 Października, 2019

Historia: Historia rodziny Mańkowskich z Grębanina i Słupi część V

Publikujemy następny odcinek opisujący historię rodziny Mańkowskich na podstawie książki „Kronika domowe Mańkowskich” autorstwa Emeryka Mańkowskiego wydanej w 2017 r.

Maria (Itka) Mańkowska (ur. 1905 r.)

Córka Teodora i Anny – Maria Teresa (Marytka, Itka) urodziła się w Słupi 15 października 1905 roku. Krakowskiego okresu (tuż po I wojnie światowej) w życiu Mańkowskich z Rudek dotyczy fragment wspomnień z dzieciństwa Anny Marcowej, która wspomina między innymi Itkę:
„Mieszkaliśmy w pałacu hrabiny Mańkowskiej, przy ulicy Batorego w Krakowie. Nie ma już dzisiaj tego budynku, został rozebrany. Część pałacu zajmowali hrabiowie Mańkowscy z trzema córkami. Madzia i Ita chodziły wówczas do gimnazjum w Krakowie, a Niunia została zakonnicą sióstr urszulanek w Tarnowie.
Moją przybraną mamą była Ita. Miała może czternaście lat. Opiekowała się mną jak matka. Szyła sukienki dla mojej lalki, którą mi kiedyś ofiarowała, trzymając za rączkę spacerowała ze mną po wspaniałym, wielkim ogrodzie. [...] Dla mnie Ita była najlepsza i najukochańszą osobą i jej opiekę odczuwałam najbardziej. Ona pomagała mi, gdy zaczynałam naukę chodzenia. [...] Nie byliśmy zamożni choć mieszkaliśmy w pałacu. Po prostu przypadek zrządził, że akurat tutaj było jeszcze wolne mieszkanie, o które zaraz po wojnie było trudno. Ojcu, porucznikowi w Legionach, walczącemu na froncie przydzielono właśnie to. Trafiliśmy bardzo dobrze, gdyż wszyscy, wraz z Mańkowskimi, stanowiliśmy jedną zgodną rodzinę.”
Maria Teresa zdała maturę u sercanek w Krakowie w 1926 roku. Następnie kształciła się u sercanek w Brukseli i chciała wstąpić do klasztoru misyjnego, ale ze względu na stan zdrowia nie została przyjęta.

~ Mirosław Łapa
(oprac. na podst. książki
Andrzeja Emeryka Mańkowskiego „Kronika domowa Mańkowskich”)

Więcej w nr 42 (1348) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!