Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dominiki, Dominika, Protazego 4 Sierpnia 2020, 09:40
Dziś 15°C
Jutro 21°C
Baranów
20 Maja, 2020

Baranów: Baranów ponownie w czołówce

Eksperci z krakowskiej RIO, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowali kolejną edycję Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. Jego wyniki zamierzano zaprezentować w maju br. na V Europejskim Kongresie Samorządów, jednak pandemia spowodowała przeniesienie tej imprezy na jesień br. Przypominamy, że w 2018 r. baranowski samorząd uplasował się wśród gmin wiejskich na 9. miejscu w Polsce.

Autorzy raportu prześledzili finanse każdego polskiego samorządu, definiując wcześniej siedem kluczowych wskaźników. Zwrócono więc uwagę na: udział dochodów własnych badanych samorządów w ich dochodzie ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, wielkość wydatków inwestycyjnych, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach oraz zadłużenie samorządów. Samorządy zostały przy tym podzielone na 5 kategorii – gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. W każdej z tych kategorii wyłoniono zwycięzcę. Wyniki ogłoszone zostaną jesienią, jednak już teraz wiadomo, że Gmina Baranów znalazła sie w czołówce rankingu. Receptę na sukces zdradza wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek.

~ Oprac. UG Baranów

Więcej w nr 21 (1378) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!