Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ireny, Irminy, Stanisława 19 Września 2020, 01:36
Dziś 11°C
Jutro 18°C
Kraj
28 Sierpnia, 2019

Wieruszów: Prawybory w Wieruszowie

6 października br. w Wieruszowie zorganizowane zostaną prawybory do parlamentu.

Od wielu lat mówi się, że Wieruszów jest „polityczną Polską w pigułce”. Czy to potwierdzi się przekonamy się już za kilka tygodni. Za niespełna dwa miesiące pójdziemy do urn wyborczych zadecydować o naszych reprezentantach na kolejne 4 lata. Tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Wieruszowie zostaną zorganizowane prawybory.
W tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego. Ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 roku. Wtedy właśnie zorganizowano pierwsze w tym mieście prawybory, które mocnym echem odbiły się w mediach i mogły wpłynąć na wynik oficjalnych wyborów. Już kilka dni przed tym wydarzeniem do Wieruszowa przyjechały sztaby wyborcze i dziennikarze z najważniejszych redakcji, w tym również przedstawiciele „Tygodnika Kępińskiego” (Włodzimierz Mazurkiewicz, Mirosław Sokołowski, Ireneusz Radny i Mirosław Łapa). W dniach poprzedzających prawybory w Wieruszowie politycy zorganizowali zmasowaną i agresywną kampanię wyborczą. Przyjechali wówczas do Wieruszowa m.in: Marian Krzaklewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Onyszkiewicz, Józef Oleksy, Leszek Balcerowicz, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak, Jan Pietrzak oraz Jan Olszewski.
W tym roku Wieruszów ponownie organizuje prawybory. 6 października br. w 12 lokalach wyborczych mieszkańcy będą głosować na partie (nie na poszczególnych kandydatów). Co najważniejsze - w dniu prawyborów nie będzie obowiązywała cisza wyborcza. Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało pilotaż systemu głosowania elektronicznego.
Do udziału w prawyborach zostały zaproszone wszystkie partie polityczne. Będą one miały możliwość organizacji koncertu, happeningu, warsztatów czy innej formy eventu, który przyciągnie ich wyborców. To idealna okazja by na tydzień przed świętem demokracji zgromadzić swoich zwolenników i na finiszu kampanii zadbać o głosy niezdecydowanych.
Wieruszowskie prawybory organizowane są przy współpracy z Marcinem Palade, politologiem, ekspertem do spraw sondaży i analiz z zakresu preferencji społeczno politycznych i geografii wyborczej w Polsce. W tym ogólnopolskim sondażowym wydarzeniu będą uczestniczyli również dziennikarze „Tygodnika Kępińskiego”, którzy poinformują czy Wieruszów znów zasługuje na miano „wróżki wyborczej”.

~ Oprac. m

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!