Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Alfa, Leonii, Tytusa 20 Kwietnia 2024, 04:44
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Trzcinica
28 Czerwca, 2019

Trzcinica: Jest z nami już 125 lat

W parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Trzcinicy obchodzono 125-lecie sprowadzenia cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do Wodzicznej. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę podczas mszy św. odprawionej w dekanalnym sanktuarium w intencji czcicieli Matki Bożej. Z tej też okazji wydano książkę autorstwa Bożeny Henczycy i ks. Wiesława Cieplika.


Uroczystości odpustowe
Od 1994 roku, a więc od 25 lat, trwa w Wodzicznej tygodniowy odpust. Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dekanalnym sanktuarium trwały od 10 do 16 czerwca br. W pielgrzymce do MBNP udawali się kolejno wierni z miejscowości: Janówka, Pomiany, Siemianice (10 czerwca), Kuźnica, Łęka Opatowska, Opatów (11 czerwca), Trzcinica (12 czerwca), Rychtal, Krzyżowniki, Wielki Buczek, Piotrówka (13 czerwca), Kostów i Laski (14 czerwca). W sobotę i niedzielę trwały uroczystości, w których uczestniczyły rodziny z całego dekanatu. Niedzielną sumę odpustową w sanktuarium MBNP w Wodzicznej, podczas której dziękowano za 125-letni pobyt obrazu w świątyni sprawowali: proboszcz parafii kępińskiej pw. św. Marcina ks. kan. Jerzy Palpuchowski i kustosz sanktuarium dekanalnego ks. kan. Wiesław Cieplik. W eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych, m.in. starosta kępiński Robert Kieruzal i wicestarosta Alicja Śniegocka.

Historia kościółka w Wodzicznej
W 1894 roku, dzięki wysiłkom i staraniom ks. Henryka Szwortza oraz mieszkańców Wodzicznej, zbudowano murowany kościółek. W tym samym roku zaczęła się nad nim ukazywać łuna, niespotykana jasność. - Straż pożarna za każdym razem jechała do pożaru, myśląc, że w Wodzicznej się pali – czytamy w książce „Moja Wodziczna” autorstwa Bożeny Henczycy. Tymczasem na miejscu okazywało się, że to nie pożar, a jasność znikała. Jasność nad kościołem ujrzał także pan Łakomy w czasie, gdy papież Leon XIII poświęcił kopię obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i przesłał ją do kościoła parafialnego w Trzcinicy. Jednak obraz w nowej świątyni stawał się miejscami niewidoczny, wierni widzieli wyraźną mgłę, która go otaczała. Nad kościołem w Wodzicznej nadal ukazywała się jasność. W listopadzie 1894 roku ks. H. Szwortz w uroczystej procesji przeniósł obraz do kościółka w Wodzicznej. Wszelkie nadprzyrodzone zjawiska wówczas ustały. Odtąd obraz MBNP znajduje się w sanktuarium w Wodzicznej, w tym roku przypada jubileusz 125-lecia pobytu ikony w parafii w Trzcinicy.

~ Grażyna Gatner

 Więcej w nr 26 (1332) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!