Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anatola, Jacka, Mirosławy 3 Lipca 2020, 16:18
Dziś 19°C
Jutro 23°C
Sport
26 Września, 2018

Tenis stołowy: Kępnianie w pingpongowym centrum Polski

Stadion Narodowy zamienił się w pingpongowe centrum Polski. W Warszawie odbyła się impreza zorganizowana przez Polski Związek Tenisa Stołowego – Pingpongowy PGE Narodowy. W drugiej edycji tej imprezy uczestniczyło ponad 7 tysięcy entuzjastów tenisa stołowego. W rozegranych turniejach udział wzięło przeszło 700 zawodników. Setki osób grały rekreacyjnie, zbierając sprawności, które pozwoliły zdobyć medal dla Pingpongowego Eksperta.

Tegoroczna edycja Pingpongowego PGE Narodowego nawiązywała swą oprawą do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż na płycie stadionu zainstalowanych zostało aż 100 profesjonalnych stołów. Podczas sobotniej imprezy karierę zawodniczą oficjalnie zakończył 34-krotny mistrz Polski Lucjan Błaszczyk. Na swoim koncie ma on między innymi 12 medali mistrzostw Europy oraz czterokrotny udział w igrzyskach olimpijskich. W tak spektakularnym święcie tenisa stołowego nie mogło zabraknąć oczywiście kępińskich sympatyków tego sportu. Byli to: znany pasjonat tej popularnej dyscypliny – Jan Kasendra oraz uczestnicy tegorocznego obozu tenisa stołowego w Drzonkowie prowadzonego przez Lucjana Błaszczyka: dobrze zapowiadający się talent – Kamil Sawicki, jego ojciec Leszek Sawicki i zawodnik 5-ligowego UKS Prosna Grabów – Dariusz Grabowski. O godzinie 11.30 na specjalnie zaaranżowanym stole centralnym rozpoczął się Turniej Pingpongowych Gwiazd. Lucjan Błaszczyk zaprosił swoich rywali i jednocześnie przyjaciół Szweda Jorgena Perssona (jeszcze niedawno razem grali w superlidze w Palmiarni Zielona Góra), Austriaka Wernera Schlagera i Białorusina Władimira Samsonowa. Władimir Samsonow to jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów stołowych w historii, wicemistrz świata z 1997 roku, Werner Schlager jest ostatnim Mistrzem Świata w grze pojedynczej, który nie pochodzi z Chin (2003 rok). Z kolei Jorgen Persson jest multimedalistą mistrzostw Świata (m.in. mistrzem świata z 1991 roku) i mistrzostw Europy. Wybitny szwedzki tenisista był gościem pierwszej edycji Pingpongowego PGE Narodowego. Zeszłoroczne wydarzenie wywarło na nim tak duże wrażenie, że bez wahania ponownie przyjął zaproszenie. Błaszczyk był mistrzem kontynentu w mikście z Ni Xia Lian (Luksemburg), zdobywał srebrne medale, m.in. w deblu z Tomaszem Krzeszewskim (oba sukcesy w 2002 roku) oraz brązowe. W pierwszym półfinale Turnieju Gwiazd, Władimir Samsonow pokonał Jorgena Perssona 2:1. W drugim meczu, którego stawką był awans do finału, Lucjan Błaszczyk miał zagrać z Wernerem Schlagerem, ale ze względu na trudne warunki pogodowe, lot Austriaka mocno się opóźnił i z kończącym karierę zawodnikiem zmierzył się Maciej Kubik. Utalentowany 15-latek, który jest mistrzem Europy kadetów w singlu i deblu, postawił Błaszczykowi trudne warunki. W trzecim secie Kubik prowadził, jednak ostatnie słowo należało do weterana. W wyrównanym finale Samsonow nie sprostał Błaszczykowi i to Polak mógł cieszyć się z triumfu w Turnieju Gwiazd.

~ Oprac. BAS

Więcej w nr 39 (1294) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!