Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Agnieszki, Amalii, Czecha 20 Kwietnia 2021, 17:32
Dziś 13°C
Jutro 14°C
Sport
25 Listopada, 2020

Sport: Wspomnienie o Andrzeju Gowarzewskim, człowieku, który o futbolu wiedział wszystko

W wieku 75 lat zmarł w Katowicach Andrzej Gowarzewski, twórca ponadczasowej Encyklopedii Piłkarskiej, cyklicznych publikacji ksiązkowych o futbolu.

W sumie wydał ponad 100 pozycji o dziejach polskiego i światowego futbolu. To cykl, który nie ma swojego odpowiednika na świecie. Andrzej Gowarzewski, był na dziesięciu mundialach. Największy historyk oraz kronikarz polskiego futbolu. Odszedł zdecydowanie za wcześnie, bowiem przed Nim było do napisania jeszcze wiele kolejnych książek o tematyce piłkarskiej. Pana Andrzeja poznałem kilka lat temu, będąc działaczem związkowym, przy okazji inicjatywy związanej z powstaniem Księgi Jubileuszowej pt. „40-lecie Kaliskiego OZPN-u”. Pan Andrzej przyjechał wówczas do Ostrowa Wlkp., aby spotkać się z ówczesnymi działaczami i stworzyć zespół autorski. Zaproszenie do takiego grona potraktowałem, jako wielkie wyróżnienie. Kilkunastomiesięczna praca w tym gronie okazała się wielką przygodą i jednocześnie lekcją pokory, wobec niezaprzeczalnych faktów tworzących historię piłki w Polsce. Mimo że już wcześniej wydałem książkę o historii na 100-lecie „Polonii” Kępno, miałem przekonanie i świadomośc tego, że i tak wiele faktów z historii klubu uciekło mojej uwadze.

~ Jarosław Pawlak

Więcej w nr 48 (1405) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!