Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dominiki, Dominika, Protazego 4 Sierpnia 2020, 10:37
Dziś 15°C
Jutro 21°C
Sport
14 Maja, 2020

Sport: 50 lat szczypiorniaka w „Polonii” Kępno. Zarys historii piłki ręcznej w powiecie kępińskim 1968-2018

Kilka miesięcy temu na lokalnym rynku wydawniczym ukazała się ciekawa pozycja książkowa. Jej autor, Jarosław Pawlak, znany jest już z innych tytułów, m.in. takich jak: „Więcej niż klub. Biało-Niebieskie 100 lat”. Nowa książka uświetniła jubileusz 50-lecia istnienia sekcji piłki ręcznej w Klubie Sportowym „Polonia” Kępno i stała się okazją do refleksji na temat miejsca tej dyscypliny sportu w naszym mieście.

- Rocznice budzą w nas refleksje tym głębsze, im bardziej odległy jest dzień narodzin jubilata – pisze autor publikacji w rozdziale zatytułowanym „Takie były początki…”. 2018 rok to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym czasie przypadły również okrągłe rocznice wielu wydarzeń związanych z historią Polski, między innymi stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W roku tym obchodziliśmy również sportowe jubileusze, takie jak: 100-lecie piłki ręcznej na ziemiach polskich i 90-lecie powstania Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej, a właściwie powstania w 1928 roku regularnych rozgrywek piłki ręcznej w Wielkopolsce. W 2018 roku minęło dokładnie 50 lat od dnia, kiedy na sportowej mapie Kępna pojawiła się sekcja piłki ręcznej w klubie sportowym „Polonia” Kępno, który to z kolei w tymże roku obchodził swoje 110. urodziny. I właśnie tak bogate historyczne tło rocznicowe stanowi niejako podłoże rozważań na temat piłki ręcznej wpisanej już na stałe w sportowy krajobraz naszego miasta.

~ Grażyna Gatner

Więcej w nr 20 (1377) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!