Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Erwiny, Henryka, Mariusza 19 Stycznia 2020, 19:19
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Sport
10 Lipca, 2019

Rychtal: Rychtal pełen sportu i rozrywki

W ramach Dni Rychtala odbył się IV Bieg Rychtalaka.

Tegoroczny, IV Bieg Rychtalaka to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na bardzo dobre oceny biegaczy co do organizacji imprezy, ale przede wszystkim na fakt upamiętnienia nadania Szkole Podstawowej w Rychtalu imienia Ojca Konrada Stolarka. Organizatorami biegu byli: Urząd Gminy w Rychtalu, Parafia pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu, Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej „PRIMUS” S.C. Rychtal oraz stowarzyszenia działające na terenie gminy Rychtal.
Ojciec płk Konrad Stolarek urodził się 31 października 1913 r. w Rychtalu. Po ukończeniu Liceum Humanistycznego w Kępnie wstąpił do Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a następnie ukończył studia teologiczno-filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Tam też 12 czerwca 1938 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Na początku został redaktorem miesięcznika „Oblat Niepokalanej” oraz współpracownikiem katowickiego dziennika „Polonia”. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Coëtquidan został kapitanem i kapelanem pierwszej Dywizji Grenadierów, z którą brał udział w walkach w Wogezach – na Linii Maginota. W kwietniu 1941 r. przez Hiszpanię i Portugalię przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie został mianowany kapelanem w dywizjonach lotnictwa myśliwskiego oraz podjął współpracę z Sekcją Polską Radia BBC w Londynie. Zdemobilizowany w 1946 r. przybył do Francji, gdzie był współzałożycielem i ekonomem Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1954 r. o. Stolarek założył i redagował wydawany do dziś miesięcznik „Niepokalana”, przeznaczony dla Polaków na emigracji w Europie i Kanadzie. Pięć lat później objął stanowisko dyrektora tygodnika „Głos Katolicki”, pisma Polskiej Misji Katolickiej we Francji. O. Konrad Stolarek zmarł 2 lutego 2007 r. w Maisnil-lès-Ruitz we Francji. Jako pierwszy z kapelanów został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Otrzymał też Złotą Bojową Odznaką Spadochroniarską oraz wiele innych odznaczeń. W całej swojej pracy cechowała go odwaga, poświęcenie, pracowitość, miłość i poszanowanie drugiego człowieka. Był powszechnie lubiany, o pogodnym usposobieniu, bardzo skromny i uczciwy. Żył, by pomagać innym. Był kapłanem, żołnierzem, harcerzem, redaktorem, tłumaczem, wykładowcą, wychowawcą młodzieży i organizatorem życia polonijnego. W Rychtalu nauczył się kochać Boga i Ojczyznę.

~ Oprac. KR

Więcej w nr 28 (1334) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!