Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 25 Kwietnia 2024, 07:59
Dziś 8°C
Jutro 9°C
Powiat
27 Listopada, 2017

Powiat: Na rzecz rodzin zastępczych

16 listopada br. w siedzibie starostwa w Kępnie odbyło się spotkanie dotyczące deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach.

Realizatorzy projektu pn. „Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach” – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie oraz WiseEuropa, Fundacja Przyjaciółka i Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej – zaprosili na prezentację oraz wspólne wypracowanie rekomendacji w obszarze deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.
Prezentacja miała za zadanie przedstawienie narzędzia służącego zbadaniu przebiegu procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach wraz z rekomendacjami. Aplikacja ta ma być przekazana do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, celem wykorzystania jej w stworzeniu rankingu powiatów i bazy danych dotyczących działań podejmowanych na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej.
W spotkaniu w kępińskim starostwie powiatowym udział wzięli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Kępnie – kuratorzy zawodowi, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pedagodzy szkolni oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Kępińskiego ze starostą kępińskim Witoldem Jankowskim oraz wicestarostą Grażyną Jany.
Głównym celem działania jest wsparcie powiatów w ocenie stanu wdrożenia procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej oraz kierunków działań, jakie należy podjąć w przyszłości w celu realizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma to na celu zmianę sposobu myślenia i przekwalifikowania formy instytucjonalnej w formę rodzinną, tak, by jak najwięcej dzieci, które zostają umieszczone w pieczy zastępczej, trafiało nie do placówek, a do rodzin zastępczych.
Jest to etap końcowy, który polega na przedstawieniu wstępnych założeń narzędzia oraz statystyki dotyczącej powiatu kępińskiego, jak również miejsca, na którym znajduje się on w badaniach prowadzonych przez WiseEuropa, Fundację Przyjaciółka oraz Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. To narzędzie było poprzedzone wywiadem oraz danymi statystycznymi powiatu, a także wywiadem grupowym z rodzinami zastępczymi na jego terenie.
Ma to pomóc w utworzeniu bazy danych statystycznych oraz działań, a także słabych i silnych stron powiatu. Chodzi o wskazanie każdemu powiatowi, co może zrobić, a czego jeszcze nie robi, i jak może pozyskiwać środki na działania mające na celu to, aby dzieci nie trafiały do instytucji. Prezentacja pokazała w sposób jasny, że powiat kępiński znajduje się na wysokim miejscu w różnych kategoriach wśród wybranych do badania 50 powiatów w Polsce.
Mam nadzieję, że aplikacja ta pozwoli na pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na działania związane z rozwojem rodzinnej pieczy zastępczej – podkreśla dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie Zuzanna Puchalska. – W ostatnich latach PCPR w Kępnie nie umieszcza dzieci – szczególnie dzieci poniżej 7. roku życia – w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Zaliczyć to można do wielkiego sukcesu powiatu kępińskiego. Jednak jest potrzeba podejmowania kolejnych działań na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego i pozyskiwania nowych kandydatów na rodziców zastępczych, by zawsze była możliwość umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych, a nie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – zaznacza.

~ bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!