Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Beniny, Filipa, Judyty 6 Maja 2024, 20:03
Dziś 14°C
Jutro 14°C
Policja i straż pożarna
23 Lutego, 2018

Policja: By chronić niechronionych

Policjanci w całej Wielkopolsce prowadzą działania pn. „NURD”.

Na wielkopolskich drogach policja cały czas odnotowuje wysoką ilość zdarzeń. Najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo na drogach kategorią uczestników ruchu są piesi i rowerzyści. Co czwarta osoba, która ginie, to pieszy, a co piąta ranna, biorąca udział w zdarzeniu drogowym, to również niechroniony uczestnik ruchu drogowego. W związku z tym, 7 lutego br., w całej Wielkopolsce ruszyła kolejna edycja działań pn. „NURD” (niechroniony uczestnik ruchu drogowego). Jest to już kolejna edycja działań kontrolno-prewencyjnych skierowanych na eliminowanie negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.
Okres zimowy to szybko zapadający zmrok i zmienne warunki pogodowe. Ujemne temperatury, opady deszczu i śniegu w znaczący sposób pogarszają przyczepność i wydłużają drogę hamowania pojazdów.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie, czy poruszają się w terenie zabudowanym czy poza nim, muszą zachować szczególną uwagę. W starciu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niewielkie. Dlatego bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. Tę „starą” prawdę znają wszyscy, ale jeszcze wielu pieszych nie używa elementów odblaskowych, poruszając się po zmierzchu po poboczu lub po jezdni. Pamiętajmy, że poza terenem zabudowanym noszenie odblasków to obowiązek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również w mieście.
Podczas działań policjanci zwracają uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku na terenie Wielkopolski doszło do 500 wypadków i 380 kolizji z udziałem pieszych z winy kierujących. 506 osób odniosło rany, a 35 zginęło. Natomiast z winy pieszych doszło w ubiegłym roku do 208 wypadków i 181 kolizji. 172 osoby zostały ranne, a 39 osób zginęło. Wśród kierowców główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (339 wypadków i 217 kolizji, 340 osób rannych, 21 osób zabitych). Natomiast dominującym przewinieniem wśród pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (96 wypadków i 104 kolizje, 76 osób rannych, 21 osób zabitych).

Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!