Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 13:14
Jutro 18°C
Sport
15 Maja, 2018

Piłka nożna: Victoria jedną nogą w barażu o III ligę

Wszystko wskazuje na to, że na cztery kolejki przed końcem sezonu w grupie południowej czwartej ligi tylko kataklizm mógłby odebrać piłkarzom Victorii Września prowadzenie w tabeli i co za tym idzie prawo gry w barażach o awans do trzeciej ligi. Drużyna z Wrześni, aby postawić kropkę nad „i”, musi w najbliższą sobotę zwyciężyć na wyjeździe przeciętną Odolanovię. Wtedy już nic nie zmieni się w układzie czwartoligowej tabeli i Victoria na trzy kolejki przed końcem przypieczętuje sukces, na który pracowała od sierpnia ubiegłego roku.

W cieniu walki o prawo gry w barażu o trzecią ligę toczy się walka o miejsca w górnej części tabeli. Przypomnijmy, że stawką jest utrzymanie i co za tym idzie awans do zreformowanej czwartej ligi. Wielkopolscy czwartoligowcy mają za sobą piłkarską majówkę. W ciągu pięciu dni rozegrali po dwa mecze, a najbardziej zadowoleni po nich mogą być zawodnicy i kibice kępińskiej Polonii. Piłkarze z Alei Marcinkowskiego wygrali oba spotkania i dzięki kompletowi punktów awansowali na trzecie miejsce w tabeli. W pierwszym meczu kępnianie rozbili przed własną publicznością Koronę Piaski. Spotkanie rozpoczęło się sensacyjnie, bowiem już w 7. minucie goście wyprowadzili kontratak, który skutecznie wykończył Robert Norkiewicz. Gospodarze szybko wzięli się do odrabiania strat, jednak brakowało skuteczności. Akcje prawym i lewym skrzydłem powodowały, że raz po raz kotłowało się pod bramką strzeżoną przez Jakuba Naskręta. Wyrównać udało się dopiero w 24. minucie. Bardzo dobrze z rzutu wolnego uderzył Wojciech Drygas, lecz na wysokości zadania stanął bramkarz, który jednak nie miał już szans przy dobitce Filipa Latuska. Sześć minut później na prowadzeniu byli już piłkarze z Alei Marcinkowskiego. W rolach głównych ponownie wystąpili gracze, którzy dali Polonii remis. Fantastyczną prostopadłą piłkę posłał Wojciech Drygas, a efektownym lobem bramkę znów zdobył Filip Latusek. Minutę później miejscowi wyprowadzili kolejny cios. Tym razem piłkę głową przedłużył Karol Latusek, a w sytuacji sam na sam znalazł się Piotr Cierlak, który nie miał problemów z pokonaniem bramkarza. W drugiej połowie nadal dominowała Polonia. Brakowało jednak skuteczności oraz szczęścia. Wynik udało się podwyższyć dopiero w 74. minucie. Na skrzydle urwał się Łukasz Walczak, który zagrał piłkę wzdłuż bramki do Filipa Latuska. Podanie przeciął jednak Przemysław Frąckowiak, lecz zrobił to na tyle niefortunnie, że skierował piłkę do własnej bramki. W ciągu następnych pięciu minut padły rozstrzygające gole. Oba były autorstwem Piotra Cierlaka, dla którego był to powrót do zespołu po kilkutygodniowej przerwie. – Końcówka sezonu jest zawsze trudna. Dzisiaj kilku kolegów pauzowało z powodu kartek, były też absencje spowodowane urazami. Dlatego dostałem swoją szansę i cieszę się, że ją wykorzystałem – mówił po meczu Piotr Cierlak, autor hattricka.
Cztery dni później kępnianie, po zaciętym meczu, pokonali na wyjeździe Białego Orła Koźmin Wielkopolski 2:1. Kępnianie kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak boisko musiał opuścić Filip Latusek. Zwłaszcza interesująca była sama końcówka pierwszej części spotkania. Padły w niej dwie bramki. W 43. minucie goście wyszli na prowadzenie. Piłka zagrana z rzutu wolnego minęła wszystkich defensorów Białego Orła, a Filip Latusek wpakował ją do siatki. Koźminianie odpowiedzieli bardzo szybko, bo już po dwóch minutach. Prostopadłe podanie z głębi pola otrzymał Wojciech Kamiński i w sytuacji sam na sam z bramkarzem skierował piłkę do bramki. Po przerwie biało-niebiescy wyglądali już zdecydowanie lepiej i od pierwszego gwizdka ruszyli do zdecydowanych ataków. Pięć minut po zmianie stron z groźnym atakiem wychodził Łukasz Walczak, jednak został on przerwany przez gwizdek sędziego, który pokazał kuriozalną żółtą kartkę... Filipowi Latuskowi. Było to już drugie napomnienie w tym meczu dla napastnika i musiał on opuścić plac gry. W tym momencie sytuacja podopiecznych Bogdana Kowalczyka stała się nie do pozazdroszczenia. Paradoksalnie mimo liczebnego osłabienia to Polonia nadal była groźniejsza w ofensywie. Bardzo dobrą zmianę dał Karol Latusek, który zastąpił ukaranego wcześniej żółtą kartką Wojciecha Drygasa. Najbliżej zdobycia bramki był Bernard Fai Ndukong, który trafił w poprzeczkę. Mecz rozstrzygnął się jednak w 73. minucie. Wtedy to kolejne dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego zanotował Remigiusz Hojka, a akcje wykończył płaskim uderzeniem Piotr Cierlak. Gospodarze mieli okazje do wyrównania, ale między słupkami znakomicie spisywał się Grzegorz Kubiszyn. Piłkarze z Alei Marcinkowskiego są bardzo bliscy zapewnienia sobie miejsca w zreformowanej czwartej lidze. Już w najbliższą sobotę Polonia uda się do Leszna, gdzie zmierzy się ze swoją imienniczką. Ewentualna wygrana podopiecznych Bogdana Kowalczyka, mocno przybliży kępnian do sukcesu.

~ BAS

Wyniki 26. kolejki

Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 1 (1)
KKS Polonia Kępno 2 (1)
Bramki: 0:1 Filip Latusek - 43’, 1:1 Wojciech Kamiński - 45’, 1:2 Piotr Cierlak - 73’.
Polonia: Grzegorz Kubiszyn, Bartosz Mikołajek (Michał Górecki - 90’), Witold Kamoś, Hubert Górecki, Remigiusz Hojka, Jakub Górecki, Bernard Fai Ndukong, Wojciech Drygas (Karol Latusek - 90+3’), Piotr Cierlak (Borys Wawrzyniak - 89’), Łukasz Walczak (Dawid Matuszewski - 88’), Filip Latusek. Trener: Bogdan Kowalczyk.
MKS Victoria Września 2 (1)
TP Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. 0 (0)
Bramki: 1:0 Kacper Łabędzki - 41’, 2:0 Maciej Matuszak - 59’.
KP Rawia Rawicz 0 (0)
MKS Tur 1921 Turek 1 (0)
Bramka: 0:1 Bartosz Kowalski - 67’.
LKS Gołuchów 5 (3)
MKS Kania Gostyń 0 (0)
Bramki: 1:0 Krystian Benuszak - 6’, 2:0 Igor Skowron - 22’, 3:0 Krystian Benuszak - 42’, 4:0 Krystian Benuszak - 52’, 5:0 Szymon Gałczyński - 64’.
KP Victoria Ostrzeszów 3 (1)
PKS Racot 2 (1)
Bramki: 1:0 Maciej Stawiński - 6’ (z karnego), 1:1 Michał Nowak - 13’, 1:2 Mateusz Leciej - 50’, 2:2 Maciej Stawiński - 61’, 3:2 Maciej Stawiński - 74’.
LKS Korona Piaski 0 (0)
KS Polonia 1912 Leszno 4 (3)
Bramki: 0:1 Artur Krawczyk - 23’, 0:2 Artur Krawczyk - 25’ (z karnego), 0:3 Karol Smoła - 35’, 0:4 Kacper Robaczyński - 73.
KP Obra 1912 Kościan 3 (2)
MLKS Odolanovia Odolanów 1 (0)
Bramki: 1:0 Krzysztof Chwaliszewski - 13’, 2:0 Tomasz Marcinkowski - 19’, 2:1 Daniel Bąk - 80’ (z karnego), 3:1 Jakub Płotkowiak - 87’.
SKP Słupca 1 (0)
KS Pogoń Nowe Skalmierzyce 1 (1)
Bramki: 0:1 Adam Majewski - 38’, 1:1 Jakub Kwaśny - 49’.

Wyniki 25. kolejki

KKS Polonia Kępno 6 (3)
LKS Korona Piaski 1 (1)
Bramki: 0:1 Robert Norkiewicz - 7’, 1:1 Filip Latusek - 24’, 2:1 Filip Latusek - 30’, 3:1 Piotr Cierlak - 31’, 4:1 Przemysław Frąckowiak - 74’ (samobójcza), 5:1 Piotr Cierlak - 77’, 6:1 Piotr Cierlak - 79’.
Polonia: Grzegorz Kubiszyn (Maksym Jawroski-Piszkiewicz - 78’) – Łukasz Walczak (Patryk Schulz - 84’), Witold Kamoś, Hubert Górecki, Remigiusz Hojka, Jakub Górecki, Karol Latusek (Dawid Matuszewski - 62’), Wojciech Drygas, Borys Wawrzyniak (Michał Górecki - 62’), Piotr Cierlak, Filip Latusek. Trener: Bogdan Kowalczyk.
MLKS Odolanovia Odolanów 2 (2)
KP Rawia Rawicz 1 (0)
Bramki: 1:0 Damian Walkowiak - 13’ (samobójcza), 2:0 Patryk Perz - 28’, 2:1 Szymon Zaborowski - 60’.
MKS Tur 1921 Turek 0 (0)
LKS Gołuchów 2 (2)
Bramki: 0:1 Paweł Stempień - 25’, 0:2 Paweł Stempień - 45’.
PKS Racot 1 (1)
MKS Victoria Września 2 (0)
Bramki: 1:0 Hubert Sznabel - 42’ (z karnego), 1:1 Mikołaj Jankowski - 49’, 1:2 Kacper Łabędzki - 90+3’.