Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Darii, Mateusza, Wawrzyńca 22 Września 2020, 08:52
Dziś 16°C
Jutro 24°C
Sport
24 Czerwca, 2020

Piłka nożna: Rezerwy Widzewa skarcone przez Polonię

Dodatek sportowy „Tygodnika Kępińskiego” – „Echa Stadionów” wspomina najlepsze mecze z udziałem drużyn powiatu kępińskiego. Obecnie wielu sympatyków Widzewa Łódź wspomina z nostalgią lata dziewięćdziesiąte, kiedy łódzka drużyna była w pewnym momencie nie do pokonania. W Łodzi do dziś wspominane są dwa mistrzostwa Polski (1996 i 1997) oraz gra przeciwko Borussi Dortmund, Atletico Madryt i Steaua Bukareszt w Lidze Mistrzów. Sentymentalne podróże do lat dziewięćdziesiątych odbywają też kibice Polonii Kępno, której jednak bardzo daleko do sukcesów odnoszonych przez klub z Łodzi. Ale na regionalnym podwórku piłkarze z Alei Marcinkowskiego zawsze byli liczącym się zespołem, który ponad dwadzieścia lat temu osiągał sukcesu na zapleczu trzeciej ligi, a wisienką na torcie tamtego okresu było zdobycie w 1998 roku wojewódzkiego wówczas Pucharu Polski. W sezonie 1999/2000 doszło do historycznego starcia na zapleczu trzeciej ligi pomiędzy Polonią Kępno a rezerwami wielkiego wówczas Widzewa. W pamięci kępińskich kibiców zapadło zwłaszcza rewanżowe spotkanie z rundy wiosennej, które kępnianie dość niespodziewanie rozstrzygnęli na swoją korzyść. Jednym z bohaterów meczu, który rozegrano 18 marca 2000 roku był napastnik biało-niebieskich Robert Ciurys.

Lata dziewięćdziesiąte były bodaj najbardziej przełomową dekadą w historii polskiego futbolu. Zmiany dokonywały się na wielu poziomach i szczeblach rozgrywkowych. Lata dziewięćdziesiąte, a właściwie ich koniec to także reforma administracyjna, która przyniosła zmianę granic powiatów i województw. Konsekwencje zmian administracyjnych wpłynęły także na życie wokół piłki nożnej w naszym regionie. Sezon 1999/2000 był bowiem ostatnim, w którym Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej funkcjonował samodzielnie, bo choć zachował status to od tej pory był członkiem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Sezon 1999/2000 to także ostatnia kampania rozgrywek czwartej ligi po reformie administracyjnej wprowadzającej szesnaście województw w miejsce dotychczasowych czterdziestu dziewięciu. Zmiany administracyjne przyniosły reorganizację rozgrywek ligowych od sezonu 1998/1999. W ośmiu makroregionach wystartowało szesnaście grup rozgrywkowych. Czwartoligowe kluby zrzeszone w OZPN Kalisz zostały przypisane do makroregionu centralnego, tworząc piekielnie silną grupę, w skład której wchodziły jeszcze kluby z okręgu Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Sieradz. Liga w takim kształcie terytorialnym przetrwała zaledwie dwa lata. Dzięki tym reformom piłkarskim między innymi Polonia Kępno miała okazję zmierzyć się z rezerwami wielkiego w latach dziewięćdziesiątych Widzewa Łódź.

~ Bartłomiej STEINERT

Więcej w nr 26 (1383) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!