Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bettiny, Konrada, Mirosława 19 Lutego 2020, 17:58
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Sport
16 Lipca, 2019

Piłka nożna: Od Ekstraklasy do A klasy, znamy ostateczny skład lig

Parę tygodni temu w piłce regionalnej miało miejsce tradycyjne zamieszanie związane z awansami i spadkami. Teraz znamy już praktycznie wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące promocji i degradacji w dwóch najwyższych ligach naszego województwa. W nowym sezonie powiat kępiński będzie miał po jednej drużynie w nowej czwartej lidze oraz Lidze Międzyokręgowej Kalisz-Konin. Pewne jest także to, że w rozgrywkach klasy okręgowej będziemy mieli trzech przedstawicieli, ale nie wiadomo, w jakiej formule wystartują rozgrywki z udziałem GKS-u Grębanin, Strażaka Słupia i GKS-u Rychtal.

Zaczynając interpretację zapisów regulaminowych, dotyczących awansów i spadków, musimy zapoznać się z najistotniejszymi zapisami regulaminu rozgrywek, obowiązującego w zakończonym sezonie 2018/2019. Przypomnijmy, że z czwartej ligi spadły drużyny zajmujące cztery ostatnie miejsca do właściwej terytorialnie Ligi Międzyokręgowej. W sezonie 2018/2019 spadek zaliczyły Sokół Pniewy, Krobianka Krobia, Olimpia Koło oraz Zjednoczeni Trzemeszno. Zgodnie z regulaminem spadki z czwartej ligi odbywają się do właściwych terytorialnie Lig Międzyokręgowych. Zgodnie z tym zapisem drużyny zaliczające w zakończonym sezonie spadek trafiają do następujących grup: Olimpia Koło (grupa Kalisz-Konin), Zjednoczeni Trzemeszno (grupa Piła-Poznań Wschód), Krobianka Krobia (grupa Leszno-Poznań Zachód) i Sokół Pniewy (grupa Piła-Poznań Wschód). Ilość drużyn spadających mogła zmienić się w związku z ewentualnymi spadkami lub nie z trzeciej ligi. Wiemy już, że do takiej sytuacji nie doszło, bowiem wszystkie drużyny z Wielkopolski zdołały zachować status trzecioligowca. Dodajmy, że zbliżające się rozgrywki sezonu 2019/2020 zostaną zredukowane i będą liczyły 18 drużyn. W przypadku lig międzyokręgowych, regulamin przewidywał spadek co najmniej dwóch zespołów do właściwej terytorialnie klasy okręgowej. Jak jednak zaznaczono w regulaminie, ilość drużyn spadających może się zmienić w związku ze spadkami z czwartej ligi. Powyższe zapisy z założenia przewidywały spadek jednego zespołu z czwartej ligi do każdej grupy ligi międzyokręgowej. Zatem spadek każdej dodatkowej drużyny sprawi, że w danej grupie ligi międzyokręgowej liczba zespołów spadających zwiększy się do trzech. Zgodnie z powyższym, w obecnej sytuacji w tabeli, spadek Sokoła Pniewy, jako drugiej ekipy obok Zjednoczonych Trzemeszno, do grupy Piła-Poznań Wschód powoduje, że z tejże grupy na chwilę obecną spadają do klas okręgowych trzy drużyny. Z pozostałych grup natomiast spadają dwa kluby.

~ BAS

Więcej w nr 28 (1334) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!