Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Fabioli, Miły, Sebastiana 21 Stycznia 2022, 06:29
Dziś -2°C
Jutro -1°C
Perzów
16 Listopada, 2017

Perzów: 99. rocznica odzyskania niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w gminie Perzów odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas uroczystej akademii oddano hołd poległym i pomordowanym w obronie ojczyzny. Przed obeliskiem pochyliły się poczty sztandarowe. Wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców i samorządu gminnego złożyli: wójt gminy Perzów Danuta Froń, przewodnicząca Rady Gminy Renata Włodarczyk i radna Danuta Czajkowska.
W imieniu jednostek organizacyjnych i całej społeczności szkolnej kwiaty złożyli dyrektorzy szkół: Barbara Maras, Artur Tokarz, Leszek Urbański. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła wójt Danuta Froń, zwracając się w szczególny sposób do dzieci i młodzieży szkolnej – Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r. po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości. 11 listopada to jeden z najważniejszych dni w naszym kalendarzu. Świętujmy go z dumą w sercu, pamiętając o tych, którzy o tą naszą wolność walczyli. Ważne jest, abyście jako młodzi ludzie szanowali nasze symbole narodowe – mówiła D. Froń.
Część artystyczna przygotowana została przez uczniów z Zespołu Szkół w Perzowie i Zespołu Szkół w Trębaczowie oraz Publicznego Gimnazjum w Perzowie. Uczniowie zaprezentowali między innymi niezapomniane patriotyczne pieśni i piosenki: „Taki kraj”, „Wojenko, wojenko”, „Flaga”, „Piechota” czy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.
W sobotę, 11 listopada, w kościele parafialnym w Turkowach została odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!