Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Eustachego, Faustyny, Renaty 20 Września 2020, 15:41
Dziś 14°C
Jutro 23°C
Łęka Opatowska
13 Grudnia, 2017

Opatów: Świadomi żyją dłużej

Jak co roku, w związku z przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie, podjęte zostały działania mające na celu podniesienie świadomości uczniów na temat zagrożeń, jakie stanowi dla człowieka wirus HIV.

Tym razem młodzież miała okazję podjąć wyzwanie już pod koniec października. Było ono związane z konkursem na najlepszą ulotkę o tematyce HIV i AIDS, zorganizowanym przez nauczyciela biologii - Renatę Klepacz. Powołany przez każdą klasę zespół miał za zadanie do 10 listopada oddać projekt ulotki. Uczniowie spisali się świetnie i wykorzystali swoje zdolności artystyczne oraz umiejętności informatyczne. Tworzenie ulotki było też świetną okazją do doskonalenia ważnej dla młodzieży umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji. Projekty zostały ocenione pod kątem merytorycznym przez pracowników działu Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie. Następnie trafiły „pod lupę” grafika komputerowego, który w swej ocenie zwrócił szczególną uwagę na część graficzną, czyli element, który w pierwszej kolejności oddziałuje na odbiorcę. Na podstawie opinii specjalistów 20 listopada wyłoniony został zwycięski projekt, którego autorkami były przedstawicielki klasy III A: Aleksandra Nawrot, Kamila Wielgosz oraz Aleksandra Wodnik. Przygotowana przez dziewczyny ulotka trafiła do agencji reklamowej i wydrukowana została w nakładzie 500 sztuk.
27 listopada uczniowie gimnazjum rozpoczęli kampanię społeczną, której celem było podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat zagrożenia, jakim jest wirus HIV oraz nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, co jest niezmiernie ważne dla poruszania tak trudnych tematów. Gimnazjaliści dotarli z ulotkami do urzędu gminy, a także szkół podstawowych, ośrodków zdrowia oraz aptek z terenu gminy Łęka Opatowska. Kampania rozszerzyła się również na instytucje spoza gminy.
Zwieńczeniem działań, a jednocześnie kulminacyjnym dniem był 1 grudnia. Przy wejściu do szkoły wolontariuszki rozdawały zrobione przez uczniów czerwone wstążeczki, będące symbolem solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami. Społeczność gimnazjum oraz uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Opatowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie zatrzymali się nad tematyką HIV i AIDS. Wyświetlony został film edukacyjny pt. „Żyję bez ryzyka AIDS”. Po jego projekcji Alicja Hetmańczyk poprowadziła dyskusję, podczas której uczniowie odpowiadali na wylosowane wcześniej pytania. Było to niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę hasło obchodów tegorocznego Dnia AIDS w Polsce: „Mam czas rozmawiać.”
W trakcie spotkania omówione zostały też wyniki konkurs na najlepszą ulotkę. Zwycięska klasa III A oraz zespoły z pozostałych klas otrzymały słodkie upominki, a także materiały edukacyjne ufundowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kępnie. Był też czas na podsumowanie kampanii społecznej oraz zwrócenie uwagi na ważne hasło, jakie widniało na zwycięskiej ulotce: „Świadomi żyją dłużej.” Bo tak naprawdę wiedza na temat wirusa HIV i świadome unikanie sytuacji, w których można się nim zarazić, jest kluczem do zapobiegania nieuleczalnej chorobie, jaką jest AIDS. Każdy uczestnik spotkania przy wyjściu otrzymał od wolontariuszek ulotkę i miał za zadanie podzielić się z rodziną oraz przyjaciółmi tą cenną dla życia i zdrowia wiedzą.

~ R. Klepacz

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!