Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Emila, Karoliny, Kary 6 Sierpnia 2020, 00:48
Dziś 16°C
Jutro 24°C
Sport
27 Września, 2019

Mroczeń: Bieg „Kamikadze” po raz siódmy

21 września br. na terenie gminy Baranów odbył się Pieszy Rajd na Orientację.

Do pięknego Pałacu Wężyków w Mroczeniu, gdzie zlokalizowana była baza zawodów, zjechało niemal 100 zawodników z całej Polski, a wśród nich najlepsi w kraju w tej dyscyplinie sportowej.
Piesze rajdy na orientację to niszowa i specyficzna dyscyplina sportowa. Polega ona na tym, że w terenie leśnym, na polach, łąkach i w miejscowościach ukrywa się punkty kontrolne, które zawodnik musi odnaleźć w wyznaczonym czasie.
Biegi „Kamikadze” charakteryzują się tym, iż są trudne nawigacyjnie. Oprócz tego, że zawodnicy muszą poradzić sobie z kilkoma rodzajami map (topograficznych, hipsometrycznych, pamięciowych, zdjęć lotniczych itp.), dodatkowo w dużych ilościach stawiane są tzw. punkty stowarzyszone, które mają utrudnić odnalezienie właściwego miejsca.
W tym roku bieg nosił nazwę „Enigma”. Już sama nazwa wywołała niepokój wśród zawodników. I całkiem słusznie, ponieważ na trasie czekały na nich tajemnice, z którymi musieli sobie poradzić. Trasa rajdu przebiegała przez Mroczeń, pola i łąki mroczeńskie oraz tereny Leśnictwa Laski. Do wyboru zawodnicy mieli trzy trasy o długościach: 7 km, 15 km i 30 km – każdy z uczestników mógł sam dobrać skalę trudności. Najbardziej doświadczeni startowali na najdłuższym dystansie, ale nie brakowało też osób, dla których był to pierwszy udział w takim wydarzeniu i właśnie dla nich stworzone były krótsze trasy. W pieszych rajdach na orientację nie chodzi o szybkość pokonania trasy – potrzebna jest precyzja i dokładność.

~ Grzegorz Kupczak

Więcej w nr 39 (1345) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!