Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Grzegorza, Karoliny, Karola 9 Maja 2024, 10:45
Dziś 11°C
Jutro 17°C
Redakcja poleca
5 Grudnia, 2023

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 49/2023)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Zysk i S-ka”, „Skarpa Warszawska” oraz „Novae Res. Przypominamy, że książki te można wygrać, przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Julia Kacprzak - „Jeszcze nie czas”

Maja, studentka medycyny, doświadczyła w swoim życiu wielu tragedii. W dzieciństwie straciła oboje rodziców i siostrę, a dorastanie w domu zastępczym przysporzyło jej kolejnych traumatycznych momentów. Teraz, kiedy udało jej się wyjść na prostą i odzyskać względny spokój, nieoczekiwanie spada na nią kolejny cios. Jej najlepsza przyjaciółka, Werka, trafia do szpitala i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy kiedykolwiek wybudzi się ze śpiączki. Maja, którą od jakiegoś czasu nawiedzają niepokojące sny, czuje, że to właśnie one mogą pomóc w uratowaniu Werki. Ale by sprostać temu wyzwaniu, będzie musiała ponownie zmierzyć się ze swoimi najbardziej bolesnymi wspomnieniami...

Wydawca: Novae Res
Kategoria: Literatura młodzieżowa

Wojciech Lada - „Bereza”

Nikt nie był bezpieczny. O dowolnej porze dnia i nocy, każdy obywatel Polski mógł zostać aresztowany i bez podania powodu pozbawiony wolności na trzy miesiące – choć w praktyce okres ten mógł być wydłużany w nieskończoność. W połowie 1934 r. powstał obóz w Berezie Kartuskiej, do którego władze kierowały według własnego uznania, bez śledztwa i wyroku, osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla systemu. Za murami nie obowiązywało żadne prawo. Więźniowie byli torturowani fizycznie i psychicznie, zdarzały się wypadki zakopywania żywcem w odchodach, a także śmierci w wyniku pobicia pałkami. Ekstremalne ćwiczenia i wykonywane prace doprowadzały czasem do samobójstw, a już niemal zawsze do trwałej utraty zdrowia nawet najmłodszych i najsilniejszych. Samobójstwa popełniali zresztą również niektórzy policjanci, nie wytrzymujący stężenia panującej tu brutalności. „Bereza bezsprzecznie była mordownią” – przyznał ówczesny Komendant Główny Policji Państwowej, gen. Kordian Zamorski. Obóz działał przez pięć lat i z każdym rokiem reżim tylko się zaostrzał, na co największy wpływ miał nadzorujący jego funkcjonowanie Wacław Kostek-Biernacki. „W Polsce matki straszą mną dzieci” – mówił bez choćby cienia wstydu. „Chorobliwy sadysta” – ocenił go krótko Stanisław Cat-Mackiewicz, który odczuł to na własnej skórze. Podobnie jak około trzech tysięcy innych Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów i Niemców, którzy przewinęli się przez Berezę.

Wydawca: Skarpa Warszawska
Kategoria: Historia

Ada Moncrieff - „Morderstwo w Theatre Royale”

Grudzień 1935 roku. Objazdowy spektakl Opowieści wigilijnej w reżyserii Chestera Harrisona ma za sobą trudny okres. Kiedy kilka dni przed Bożym Narodzeniem trupa dociera do ostatniego przystanku – londyńskiego Theatre Royale – napięcia wśród obsady sięgają zenitu. Wieczór otwarcia przynosi katastrofę: aktor grający Scrooge’a umiera na scenie, najwyraźniej z powodu ataku serca. Obecna na sali dziennikarka Daphne King, najbardziej znana z pisania porad w kolumnie „Droga Susan”, podejrzewa, że mogło dojść do przestępstwa. Postanawia wykorzystać swoje umiejętności detektywistyczne, aby odkryć prawdę…

Wydawca: Zysk i S-ka
Kategoria: Kryminał

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!