Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Dagny, Jacka, Prota 12 Września 2024, 03:20
Dziś 15°C
Jutro 10°C
Redakcja poleca
5 Września, 2023

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 36/2023)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Zysk i S-ka”, „Novae Res” oraz „Wydawnictwo Poznańskie. Przypominamy, że książki te można wygrać, przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Iwona Dźwięga - „Piąta pora roku”

Dla nowojorskiego wirtuoza skrzypiec, Alana Berensona, muzyka jest całym życiem. To właśnie ona daje mu siłę, by po każdym bolesnym upadku podnosić się i iść dalej własną drogą. Alan, któremu ręce coraz częściej odmawiają posłuszeństwa, drżąc i drętwiejąc, będzie musiał wkrótce stanąć przed najważniejszymi w życiu decyzjami. Diagnoza bowiem okazuje się bezlitosna. Muzyk, chcąc wykorzystać pozostały mu czas, postanawia udać się w retrospektywną podróż do miasta, z którego pochodził jego dziadek – Warszawy. Jednocześnie próbuje naprawić trudne rodzinne relacje i załagodzić dawne konflikty z bliskimi. Ale na to może już być za późno...

Wydawca: Novae Res
Kategoria: Powieść obyczajowa

Rebecca Makkai - „Mam do pana kilka pytań”

1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało znaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany Omar, pracownik techniczny. Ponad dwadzieścia lat później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a dziś znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic mroczna tajemnica z przeszłości wraca do niej z nową siłą. Okazuje się, że wina Omara wcale nie jest taka oczywista, a tragiczne wydarzenia sprzed lat nadal budzą wątpliwości i emocje – zarówno w internecie, jak i wśród dawnych uczniów Granby’ego. Czy policja rzetelnie przeprowadziła śledztwo? Czy nie pominęła żadnego tropu? Bodie z podopiecznymi zaczynają prowadzić amatorskie dochodzenie, które może podać w wątpliwość ustalenia śledczych.

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Kategoria: Kryminał

Bohdan Dyakowski - „Zgrana kompania na wiejskim podwórku”

Autor znakomicie podpatruje życie gospodarstwa wiejskiego od obudzenia się ze spoczynku zimowego do stopniowego zamierania w jesieni. W marcu zawsze ta sama ruchliwa gromadka wesołych „stołowników”. Żółtobrzuche trznadle, obok podskakują czubate dzierlatki, stadku zawsze rejwodzą hałaśliwe wróble. Czy warto je dokarmiać? A może należy je wypędzać z podwórza jako szkodliwe stworzenia? Na pewno nie wypędzimy bocianów, które zlatują się po dwudziestym marca. Dyakowski z miłością i zrozumieniem przyrodnika i humanisty opisuje nie tylko ptasie stada, ale także życie owadów – pszczół, much wszelkiej maści od much domowych, przez muchy plujki, aż po gzy końskie. Wprowadza nas w bogaty świat gryzoniów – myszy, szczurów, kun, łasic. Akcja książki przenosi się z dom u do obory, z ptasiego gniazda, mysiej norki do stajni. Dla autora nie ma bohaterów dużych i małych, złych i dobrych. W tej zgranej kompanii dla każdego jest miejsce. Odłożywszy tę bogato ilustrowaną książkę mamy wrażenie, jakbyśmy obejrzeli wspaniały film, odczuwamy taką samą sympatię dla wszystkich jego aktorów – ptaków, koni, kur, kogutów, psów, motyli, much czy myszy. Jest do dla nas teraz świat przyjazny, bo zrozumiały.

Wydawca: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura popularnonaukowa

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!