Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anatola, Jacka, Mirosławy 4 Lipca 2020, 04:12
Dziś 19°C
Jutro 23°C
Redakcja poleca
9 Stycznia, 2019

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 2/2019)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Fronda / Zona Zero”, „Znak” oraz „Zysk i S-ka”. Przypominamy, że książki te można wygrać przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Marek Oramus - "Na niebie i ziemi. Największe tajemnice wszechświata objaśniają czołowi polscy naukowcy"

Jaki kształt ma Wszechświat? Co znajduje się w środku czarnej dziury? Czy wybuchy na Słońcu mogą unicestwić życie na Ziemi? Nigdy nie narzekaliśmy na brak wybitnych astronomów i astrofizyków, ale na przełomie wieków nadeszło pokolenie, jakiego Polska jeszcze nie znała. Książka „Na niebie i ziemi” udziela tym badaczom głosu. Paczyński, Abramowicz, Artymowicz, Udalski, Demiański, Wolszczan i inni objaśniają tajemnice Wszechświata. Czyją własnością byłby mój klon? Dlaczego matematyka tak dobrze nadaje się do opisu natury? Czy oporne na antybiotyki bakterie cofną ludzkość do XIX wieku? Piotr Girdwoyń – prawnik, Waleria Hryniewicz – biolog, Włodzimierz Godlewski – archeolog, Janusz Dietrych – filozof techniki i inni objaśniają tajemnice tego co na Ziemi. 27 wywiadów Marka Oramusa z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Na niebie dzieje się najwięcej, ale i na Ziemi niemało. Bohaterowie tej książki pracują na najbardziej wysuniętych frontach współczesnej nauki. Od tego, jak wiele się dowiedzą i zrozumieją, może zależeć los cywilizacji.

Wydawca: Fronda / Zona Zero
Kategoria: Literatura faktu

Maria Wilczek-Krupa - "Górecki. Geniusz i upór"

Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: „że nie temperował jęzora”. Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim. „III Symfonią pieśni żałosnych” op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do „Pasji”. Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Wydawca: Znak
Kategoria: Biografie

Witold Czuksanow - "Wpływ księżyca 2019"

Przewodnim tematem poradnika jest piękny ogród „BIO”. To modne, zdrowe i na czasie, ale czy kompletne wyeliminowanie tzw. „chemii” w ogóle jest możliwe? Wydaje się, że niedługo zostaniemy do tego przymuszeni. Oto bowiem coraz częściej wycofuje się różne preparaty ochrony, do tej pory dostępne w opakowaniach dla amatorów. To prawda, że w skali niewielkiego ogródka nierzadko z nimi przesadzamy, a nadmierne stosowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Okazuje się jednak, że w wielu wypadkach to co syntetyczne, da się wyeliminować. Zastąpić domowymi metodami. Jest jeszcze inna strona BIO podejścia: tak naprawdę wszystko, co w ogrodzie stosujemy, jest w jakimś stopniu „chemią”. Nawet gnojówka z pokrzyw jest niby naturalnym produktem, ale zarazem przecież powstaje jako efekt chemicznych przemian zachodzących w parzących roślinach zalanych wodą. Załóżmy jednak, że jest to ta „naturalna chemia”, a ona pojawi się w niejednym miejscu tej książki. Sam temat naturalnego ogrodnictwa jest jednak znacznie bogatszy. Wymaga od ogrodników rozpoznania gleby i warunków klimatu panującego w ich królestwach. Dbania o żyzność, studiowania wymagań wszystkich jego mieszkańców, obserwacji. Żeby bawić się w BIO ogrodnictwo jednak trzeba mieć elementarną wiedzę na temat tego, co nasze kwiaty, zioła, warzywa i rośliny owocowe otacza, co im zagraża, ale przede wszystkim wspiera. Zwalczanie i podejmowanie różnych innych destrukcyjnych działań powinno być ostatecznością. A starać się warto, bo jednak naturalne ogrody dzielą się z nami największymi porcjami wyrazistych kolorów, bujnych kształtów, głębokich smaków i upojnych aromatów!

Wydawca: Zysk i S-ka
Kategoria: Poradniki / Dom i ogród

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!