Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2021, 22:09
Dziś -13°C
Jutro -8°C
Historia
31 Stycznia, 2019

Kępno: Wyrwane z zapomnienia

15 stycznia br. w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego odbyła się promocja czwartego tomu Rocznika Muzeum. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem nie tylko lokalnych regionalistów, zgromadziło wielu mieszkańców miasta i okolic zainteresowanych życiem kulturalnym swojej małej ojczyzny.

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego należy do placówek, które dostrzegły, jak istotne znaczenie dla historii małych ojczyzn ma działalność wydawnicza. Promowany, 15 stycznia br., czwarty tom Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jest – co podkreśla we Wstępie prof. UAM dr hab. Maciej Franz - tego najlepszym dowodem. Każda społeczność lokalna – kontynuuje recenzent wydawnictwa - potrzebuje swojej identyfikacji, swojej tradycji, budowania historii małej ojczyzny, która dla jej mieszkańców jest najważniejsza. Dla takich społeczności bezcennym staje się nie tylko Muzeum Regionalne, ale także jego działalność. To wokół takich miejsc organizuje się życie społeczności, a dla tego życia ważne są nie tylko kolejne wystawy czy też kolejne spotkania, dla których dana placówka muzealna jest punktem wyjścia. To właśnie pojawienie się rocznika muzealnego i jego późniejsze stałe ukazywanie się, staje regulatorem życia danej społeczności. Przybyłych powitała dyrektor muzeum Karolina Różewska, która wyraziła satysfakcję z faktu pojawienia sie na lokalnym rynku wydawniczym nowego rocznika. Jednym z celów pisma jest dokumentowanie i popularyzowanie historii naszego regionu, a także prezentacji zbiorów muzealnych, które nie zawsze są dostępne do publicznej prezentacji. Opracowane artykuły mogą być ważnym źródłem do dalszych badań i analiz dla historyków – czytamy na stronie www.muzeumkepno.pl.

~ G.G.

Więcej w nr 5 (1311) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!